Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu, azyl, w którym odpoczywamy, relaksujemy się i nabieramy sił. Nie bez znaczenia jest więc jej odpowiednia aranżacja. Na co warto zwrócić uwagę, by ta przestrzeń jak najlepiej pełniła swoją funkcję?
Nie tylko strefa łóżka
Jedną z kluczowych kwestii w aranżacji sypialni jest rozplanowanie strefy, w której będzie znajdowało się łóżko. Jeżeli ma ono służyć jednej osobie, zwykle przyjmuje się jego szerokość min. 90 cm, a dla dwojga – od 160 cm. Dla komfortowego dostępu do miejsca spania, dobrze założyć po bokach min. 60 cm, jeśli metraż na to pozwala. Jeśli jednak planujemy szuflady pod łóżkiem, trzeba wziąć pod uwagę też miejsce na komfortowe z nich korzystanie, czyli np. ok. 140 cm odstępu w przypadku dwuosobowego materaca. Takie miejsce na przechowywanie pomoże w utrzymaniu w pomieszczeniu porządku, bez zajmowania dodatkowej przestrzeni w pokoju. Niemal niedostrzegalnym miejscem do przechowywania może być też zagłówek. Odpowiednio dobrany, nie tylko ozdobi łóżko, ale i pomoże schować bibeloty. W przypadku małej przestrzeni w sypialni dobrym rozwiązaniem są również szafy wnękowe, które dostosowane do potrzeb użytkowników, pozwalają na wykorzystanie niemal każdego centymetra.
Ściany i podłogi
Ważną rolę w tworzeniu klimatu, jaki będzie panował w sypialni, pełnią też ściany i podłogi. Mając na uwadze, że to przestrzeń służąca odpoczynkowi i wyciszeniu, wiele osób decyduje się na jasne, neutralne barwy. Jeśli jednak lubimy wyraziste akcenty, warto pomyśleć o ich wykorzystaniu za wezgłowiem łóżka. Mogą pojawić się tam np. w postaci wzorzystej tapety, jednej ściany o wyrazistym kolorze albo ozdobnego zagłówka. W takim układzie ożywią wnętrze, a równocześnie nie będą rozpraszać i przeszkadzać w odpoczynku. Relaksowi sprzyjać może za to także odpowiednio dobrana podłoga. Mowa tu nie tylko o jej kolorystyce (ta będzie zależała od naszych preferencji i całości wystroju), ale i właściwościach użytkowych. Przykładowo firma Egger proponuje m.in. panele podłogowe posiadające znaczącą izolację uderzeniową, a także akustyczną podczas chodzenia. W sypialni istotna jest bowiem nie tylko estetyka, ale i odniesienie do zmysłów, m.in. słuchu.
Oświetlenie
Dla stworzenia w pomieszczeniu przytulnej atmosfery ważne jest również oświetlenie. W przypadku sypialni dobrze zaplanować zarówno główne źródło światła, jak i nastrojowo-zadaniowe. Pierwsze z nich to najczęściej lampa sufitowa, która ma ułatwić poruszanie się po całym pomieszczeniu, zatem jej światło może być jasne. W przypadku drugiej – powinno być ono mniej intensywne, ale za to ciepłe, by nie raziło osoby przebywającej w łóżku. W przypadku lampki nocnej dobrze więc też, by żarówka nie wystawała spod klosza, a oprawy nie były przejrzyste. Niektórzy decydują się także na systemy inteligentnego oświetlania, które pozwalają na zdalną regulację np. natężenia czy temperatury barwowej za pomocą pilota lub aplikacji. Nie bez znaczenia jest też dostęp w pomieszczeniu do światła dziennego. W tym kontekście warto pomyśleć o żaluzjach, roletach czy zasłonach zaciemniających, które dodatkowo mogą też świetnie dopełnić aranżację.
Aby sypialnia przez lata mogła być naszym azylem, warto podczas jej planowania skupić się zarówno na aspektach funkcjonalnych, jak i estetycznych. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni zapewni bowiem niezbędną ilość miejsca do przechowywania, a kolorystyka ścian, paneli czy mebli, a także oświetlenie pomogą stworzyć klimat, w którym najlepiej się czujemy.
Artykuł gościnny.