Trenażery rowerowe są atrakcyjną alternatywą dla osób, które z przyczyn niezależnych od siebie muszą zrezygnować z tradycyjnych treningów kolarskich. Wykorzystując trenażer, można przeprowadzić wyczerpujący trening zbliżony do długiej wycieczki rowerowej, symulować sprinty, a nawet podjazdy. Jak trenować w domu z trenażerami Tacx i co oferuje ten sprzęt?
Spis treści
Możliwość korzystania z czujników
Prostsze modele Tacx, jak trenażery rolkowe Antares lub Galaxia to wygodne stelaże, na których można ustawić rower. Wprawdzie nie ma w nich elektroniki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić zewnętrzne czujniki rytmu, mocy lub prędkości i zamontować je w odpowiednim miejscu na jednośladzie.
Ciekawiej prezentują się inteligentne trenażery rowerowe z serii Flux, Boost lub Flow. W ich konstrukcję wbudowane są niezbędne sensory, które dają informację zwrotną z niskim progiem błędu (w niektórych przypadkach nawet poniżej 1%). W tym przypadku wystarczy sparować trenażer z aplikacją w smartfonie albo tablecie za pomocą protokołów ANT+ lub Bluetooth i gotowe! Dane będą pobierane do pamięci urządzenia automatycznie.
Manipulowanie oporem
Zmiana generowanego oporu w trenażerach smart jest możliwa dzięki zastosowaniu koła zamachowego oraz kompletu stałych magnesów ferrytowych i elektromagnesów. Dzięki oporowi elektromagnetycznemu zmiana obciążenia treningowego przebiega płynnie i nie powoduje szarpnięć rowerem.
W zależności od modelu trenażera maksymalna moc waha się od kilkuset do ponad 2000 Wat. Takie obciążenie pozwala wykonać wyczerpujący trening nawet profesjonalistom (kolarze amatorzy pedałują najczęściej z mocą 200-350 Wat).
Nieco inaczej wygląda kwestia oporu w trenażerach manualnych. W tym przypadku nie ma możliwości zwiększania oporu ponad to, co oferuje system przełożeń zamontowanych w sprzęcie. Ma to jednak swoje zalety.
Trenażery manualne doskonale rozwijają koordynację, czucie głębokie i równowagę, ponieważ rower nie jest stabilizowany przez żaden uchwyt i wymusza ciągłą pracę nad właściwą postawą.
Wparcie dla aplikacji interaktywnych
Wszystkie trenażery Tacx, które współpracują z bezprzewodową komunikacją, mogą też łączyć się z aplikacjami treningowymi. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania Tacx Zwift lub TrainerRoad można w dowolnej chwili przenieść się w świat wirtualnej rywalizacji.
Na ekranie telewizora, komputera lub tabletu kolarz może odtworzyć najbardziej znane i emocjonujące trasy rowerowe na całym świecie, lub wziąć udział w wyścigach z innymi użytkownikami systemu. W pamięci aplikacji znajdują się też gotowe plany treningowe ukierunkowane na rozwój określonych cech fizjologicznych (np. moc, prędkość, FTP).
Co ciekawe, część modeli jest wyposażone w funkcję Real Road, która automatycznie generuje drgania sprzętu tak, aby jazda z wykorzystaniem trenażera w jak największym stopniu odzwierciedlają naturalne ułożenie wirtualnej trasy, po której porusza się użytkownik.
Wysoka kultura pracy i jakość wykonania
Trenażery Tacx w niczym nie przypominają prymitywnych urządzeń z czasów początku ery rolek rowerowych. Nawet modele o dużej mocy dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanej obudowy pracują praktycznie bezgłośnie. W razie potrzeby producent oferuje również matę wygłuszającą, która dodatkowo izoluje i tłumi drgania oraz odgłosy.
Sama instalacja trenażera jest bardzo prosta. Modele rolkowe wystarczy rozsunąć, a interaktywne połączyć z piastą tylnego koła wykonując jedynie dwa kliknięcia. Możesz z nich korzystać w trybie sieciowym (pełny dostęp do opcji) lub autonomiczny (bez zasilania sprzęt imituje płaską drogę). Kalibracja czujników następuje poprzez kręcenie pedałami.
Sprzęt Tacx jest na tyle uniwersalny, że pozwala na podłączenie praktycznie każdego roweru. Dotyczy to zarówno jednośladów szosowych, jak i MTB. W razie potrzeby istnieje też możliwość zamontowania adaptera.
Czy trenażer Tacx nadaje się do treningu górskiego?
Część modeli Tacx oferuje możliwość ustawienia symulacji nachylenia lub spadku. W ten sposób można trenować podjazdy i zjazdy zupełnie jak w przypadku treningu w pagórkowatym terenie.
Dla przykładu model Tacx Flux 2 Smart generuje nachylenie aż 16%, a Flow Smart 6%. Im nachylenie jest większe, tym ostrzejszy podjazd może symulować sprzęt.
Trenażery Tacx dla osób na każdym poziomie zaawansowania
Trenażery Tacx są odpowiednie dla kolarzy na każdym poziomie sportowych. Osoby początkujące mogą zdecydować się na proste rolki (model Galaxia lub Antares). Wprawdzie nie mają one wielu dodatkowych opcji, ale nie są drogie i po złożeniu zajmują mało miejsca.
Kolarze, którzy mają już za sobą pierwsze sezony jazdy, powinni wybrać jeden z modeli interaktywnych. Do wyboru są modele:
- Tacx Flow Smart,
- Tacx Flux S Smart,
- Tacx Flux 2 Smart,
- Tacx Boost.
Oferują one znacznie więcej możliwości, ale są też znacznie droższe (cena waha się od 250 do 1300 Euro).
Wreszcie dla doświadczonych sportowców, którzy trenują na wysokim poziomie, doskonałym wyborem będą trenażery z serii NEO (2T Smart lub Bike Smart). Dają one szerokie możliwości personalizacji treningu za cenę od 1300 do 2600 Euro.
Trenażery rowerowe Tacx są doskonałym narzędziem, które można wykorzystać do budowy i poprawy formy przed kolejnym sezonem. Nie jest może tanie, ale wydatek z pewnością zaprocentuje, a sam trenażer kupuje się na lata.