Każdy dom, zarówno nowy, jak i ten w fazie remontu wymaga dokładnego i starannego tynkowania. Efekt gładkich ścian nadaje wnętrzu przyjemny charakter. Taką pracę wykończeniową możemy wykonać samodzielnie, po zapoznaniu się z najważniejszymi poradami.
Spis treści
Dobór odpowiedniego tynku
Tynki możemy podzielić na gipsowe i cementowo-wapienne. Tynki gipsowe będą doskonałym wyborem dla ścian suchych, czyli sypialni, przedpokoju i salonów. Sprawdzą się na ścianach betonowych, a także z cegieł i pustaków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nakładanie jednej warstwy takiego tynku o maksymalnej grubości 30 mm. Do kuchni i łazienki najlepszy okaże się tynk cementowo-wapienny, który jest przeznaczony do pomieszczeń wilgotnych. Takie tynki można nakładać wielowarstwowo, jednak każda z warstw powinna być cienka, czyli mieć około 20 mm, co ułatwi wysychanie i umożliwi zachowanie optymalnych właściwości. Porady na temat tynkowania można znaleźć tutaj https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/majsterkowicze/tynkowanie-jak-wykonac-je-samemu/.
Przygotowanie podłoża
Proces zaczynamy od usunięcia uszkodzonych fragmentów ścian, zabrudzeń, a także tłustych plam. Na narożniku montujemy profile ochronne, które mają za zadanie zapobiegać uszkodzeniom naroży. W przypadku ścian o większej powierzchni lub przygotowywanych do układania płytek zalecane jest użycie listew tynkarskich, które najlepiej montować poziomo co jeden metr. Po takim przygotowaniu nadchodzi czas na użycie odpowiedniego gruntu, który nie tylko zabezpieczy ścianę, lecz także znacznie zwiększy przyczepność masy tynkarskiej. Na ściany chłonne stosujemy obrzutkę, czyli tworzymy chropowate podłoże, na które składają się równe proporcje piasku i cementu z odrobiną wody. Obrzutka schnie jedną dobę.
Samodzielne tynkowanie krok po kroku
Na początek, przy użyciu wiadra i mieszarki, należy przygotować tynk według instrukcji na opakowaniu. Gotowa, jednolita masa powinna być zużyta w ciągu trzech godzin. Zaprawę gipsową wykonujemy pacą, a następnie nakładamy ją na ścianę. Wypoziomowany gips wyrównujemy łatą tynkarską zdecydowanymi ruchami. Po wstępnym związaniu tynku należy pozbyć się nierówności łatą trapezową. W ostatnim kroku usuwamy rysy szpachlą powierzchniową, następnie zwilżamy tynk pacą gąbkową. Ostatni krok to pozbycie się ewentualnych wgłębień.
Tynk cementowo-wapienny nakładamy po wyschnięciu obrzutki, nanosząc go równomiernie pacą lub kielnią, dbając o zachowanie płaszczyzny ściany przy pomocy listew tynkarskich. Następnie wyrównujemy wszystko pacą zygzakowatym ruchem w jednym kierunku. Tynki dwuwarstwowe zacieramy do chwili usunięcia wszystkich nierówności, z kolei do trójwarstwowych przyda się zastosowanie gładzi na wyschnięty narzut. Warstwa nie powinna być grubsza niż 2–6 mm, a gładź musi mieć konsystencję lekko lejącą. Teraz wystarczy odczekać, aż całość wyschnie.
Tynkowanie – istotne informacje
By lepiej rozplanować czas pracy, można przyjąć, że każdy 1 mm tynku potrzebuje około doby na wyschnięcie. Nakładając zaprawę w pomieszczeniach, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie wpada światło z okien, ponieważ te płaszczyzny muszą być idealnie równe. Dokładnie otynkowane ściany będą zabezpieczone przed wilgocią i zanieczyszczeniami.