Jeśli decydujesz się na najem mieszkania, przede wszystkim rozejrzyj się po wnętrzu krytycznie. Spróbuj spojrzeć na każde z pomieszczeń oczami potencjalnych najemców. Przyjrzyj się wszystkim wnętrzom, nie zapominając o balkonie czy komórce, jeśli taka przynależy do lokalu. Wiedz, że dystans jest konieczny po to, żeby wydobyć wszystkie atuty mieszkania i odwrócić uwagę od jego ewentualnych mankamentów. W ten sposób możesz otrzymać wyższą kwotę za najem, a przecież taki jest ostatecznie twój cel.
Spis treści
Zdecyduj, jak chcesz podejść do najmu
Mogłoby się wydawać, że przygotowanie mieszkania do wynajęcia to prosta sprawa. Rzeczywiście, jeśli chcesz po prostu znaleźć najemcę, a cena najmu gra rolę drugorzędną, możesz wystawić ogłoszenie prezentując lokal w takim stanie w jakim jest. Jeśli mieszkanie ulokowane jest w dobrym punkcie, a twoja cena będzie przystępna, na pewno znajdziesz najemcę. Takie rozwiązanie ma sens w niektórych sytuacjach, np. jeśli mieszkasz za granicą i trudno ci nadzorować ewentualne prace remontowe.
Zwykle jednak wynajmując mieszkanie chcesz zyskać możliwie najwyższą cenę i rzetelnych najemców. Warto więc zrobić coś więcej, niż tylko posprzątać wnętrza. Dobrze jest m. in. dokonać niezbędnych napraw i co najmniej odświeżyć mieszkanie, a jeśli jest bardzo zniszczone – gruntownie je wyremontować.
Ustal realną cenę najmu i standard wykończenia
Zanim jednak zaczniesz jakiekolwiek prace, sprawdź, ile realnie możesz zyskać na najmie. Będąc np. mieszkańcem Wrocławia, znajdź mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu na Rentola.pl. Ten serwis prezentuje wiele różnych ofert, co zwiększa możliwość znalezienia mieszkania podobnego do twojego. Sprawdź lokalizację i analogiczne udogodnienia do tych, które możesz zaoferować potencjalnemu najemcy (np. przeważnie wolne miejsca parkingowe, garaż podziemny, winda, dużo zieleni wokół, bliskość sklepów, przystanki autobusowe i tramwajowe, szkoła, przedszkole etc.). Następnie ustal, jaki standard pomieszczeń musisz zagwarantować, jeśli chcesz znaleźć najemcę, który będzie gotów zapłacić żądaną przez ciebie kwotę. Oceń, ile pieniędzy warto przeznaczyć na remont i kiedy inwestycja się zwróci.
Określ grupę docelową i odpowiednio wyposaż mieszkanie
Zdecyduj, komu chcesz wynajmować mieszkanie. Jeśli najemcami mają być studenci, warto wyposażyć mieszkanie nie tylko w meble kuchenne i niezbędny sprzęt AGD, ale także w inne meble. Z kolei jeśli liczysz na rodziny z dziećmi – lepszym pomysłem może okazać się najem nieumeblowanego mieszkania. Warto zaznaczyć, że zabudowa kuchenna i szafy montowane na stałe są mile widziane niemal zawsze, dlatego warto w nie zainwestować niezależnie od ostatecznej grupy docelowej najemców.
Remont i wykończenie mieszkania
Przeprowadź remont – zwróć uwagę na stan instalacji. Powinny być sprawne nie tylko z uwagi na cenę najmu, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zapewnij wykonanie wszystkich wymaganych badań, zwracając uwagę przede wszystkim na instalację gazową i elektryczną. Planując zakup materiałów wykończeniowych oraz mebli postaw na uniwersalne kolory – szarości, biele, kremy i beże. Jeśli nie jesteś pewien, na jakie barwy się zdecydować, przyjrzyj się aranżacjom pokoi hotelowych – zwykle większość z nich utrzymana jest w przyjemnym, uniwersalnym stylu. Pamiętaj, że w neutralnym wnętrzu każdemu najemcy łatwo będzie sobie wyobrazić siebie jako mieszkańca.