Drzwi wejściowe są najistotniejszymi drzwiami w domu, dlatego do ich obsadzenia trzeba przyłożyć szczególną uwagę. Regulacja może okazać się konieczna zarówno na początku, gdy montujemy je pierwszy raz, jak i z czasem, kiedy zaczną skrzypieć lub szurać. Nie jest to też proces trudny, jeśli pamięta się o kluczowych zasadach.
Spis treści
Dlaczego wyregulowanie drzwi jest takie ważne?
Odpowiednio obsadzone drzwi to nie tylko łatwość w użytkowaniu, czy redukcja dźwięku skrzypienia i szuranie, ale także zminimalizowanie strat ciepła. Drzwi wejściowe oraz okna są często główną drogą, przez którą ciepło ucieka z mieszkania czy domu co w efekcie przekłada się na większą ilość zużytego opału lub wyższe rachunku za ogrzewanie.
Zła regulacja skutkuje również kiepską barierą akustyczną, co może wpłynąć na zasypianie lub utrudnianie obowiązków dnia codziennego przez dochodzący z zewnątrz hałas.
Nie prawidłowość zamontowania może również powodować odkształcenia drzwi po czasie, co prowadzi do zniszczeń podłogi lub futryny.
Skuteczny sposób na regulację drzwi
Trzymanie się określonych zasad oraz uwzględnianie szeregu zmiennych to klucz do udanego procesu. Jakich zasad trzeba się trzymać w regulacji drzwi wejściowych?
Jakie aspekty okażą się istotne?
- Zaznaczenie ołówkiem na framudze punktów, gdzie dotyka ona krawędzi drzwi. Często by podkreślić wyrazistość zaznaczenia, robi się to na przyklejonym kawałku taśmy.
- W przypadku, gdy odległość zaznaczonego punktu do wewnętrznej krawędzi futryny jest identyczna, nie będzie trzeba regulować drzwi w poziomie. Jeśli jednak odległości różnią się, należy je wypoziomować.
- Korygowanie drzwi powinno odbywać się poprzez regulację śrub imbusowych. W przypadku, gdy drzwi są opuszczone zbyt nisko i zaczepiają o podłogę, sprawę powinno załatwić dokręcenie śruby na górnym zawiasie, co skutkować będzie przyciągnięciem drzwi do ościeżnicy.
- Ostatnim etapem jest zamknięcie drzwi i porównanie odległości, jeśli nie są w dalszym stopniu odpowiednio wyregulowane, trzeba ponownie zaznaczyć punkty.
W drzwiach wejściowych mogą znajdować się różne rodzaje zawiasów: kołkowe, puszkowe oraz zawiasy o budowie skrzydełkowej. Przed procesem regulacji należy zidentyfikować rodzaj zawiasów oraz zaczerpnąć porady fachowca co do ich regulacji.
Czy będzie to sklep stacjonarny, czy też internetowy można zapytać pracownika lub odwiedzić dział pomocy, czy obsługi klienta.
Regulacja drzwi nie zdała egzaminu – co jest przyczyną?
Wyżej wymienione wskazówki mogą nie zadziałać, gdy w mieszkaniu jest wilgoć. Może mieć ona wpływ na zmianę objętości drzwi, przypadłość ta zdarza się najczęściej w sezonie grzewczym, czyli w porze jesiennej oraz zimowej.
Aby uchronić drzwi od wpływu wilgoci, należy często wietrzyć pomieszczenia.