Woda jest wydobywana z ziemi. Oznacza to, że jest w ciągłym kontakcie z różnymi warstwami gleby, substancjami i minerałami. Mają one bezpośredni wpływ na kolor, smak, właściwości chemiczne i fizyczne wody. Obejmuje to również twardość, która jest jednym z najważniejszych wskaźników jakości. Z naukowego punktu widzenia są to dodatnio naładowane jony wapnia i magnezu, które mają wpływ na smak i działanie wody.
Jak zmierzyć twardość wody?
Wiele osób uważa, że konieczne jest oczyszczanie wody tylko w prywatnych domach, w których znajduje się studnia, ale nawet w mieszkaniach jakość wody często pozostawia wiele do życzenia. Najmniejszy problem z twardą wodą to pogorszenie smaku i koloru płynu. Jednak od jej jakości zależy nawet prawidłowe ustawienie zmywarki i dobór proszku do prania.
Twarda woda wpływa na wszystko, z czym ma kontakt, a wśród głównych negatywnych konsekwencji należy wyróżnić:
- Niszczenie ubrań w trakcie prania.
- Awaria urządzeń do podgrzewania wody.
- Zatykanie rur.
- Pogorszenie smaku potraw i napojów przygotowanych z tej wody.
- Pogorszenie stanu skóry i włosów po kąpieli.
- Szybsze zużycie urządzeń AGD.
Im wyższe stężenie soli wapnia i magnezu, tym woda jest twardsza. Pierwiastki te znajdują się w różnych procesach naturalnych, nic więc dziwnego, że występują w studni, wodociągu lub zbiorniku wodnym. Międzynarodowy system jednostek uważa system miary mol/m³ za standard. Jednak to bardzo niewygodny system pomiarowy. Czasami używana jest jeszcze jedna konwencjonalna jednostka – Ppm (pro-permille). Każdy kraj ma własne systemy, dlatego konieczne jest opieranie się na standardach, dla których zaprojektowano to lub inne urządzenie pomiarowe. Na przykład woda jest uważana za średnią twardość, która ma od 2 do 10 ° J.
Jeśli chodzi o to, jak zmierzyć twardość wody, to możesz zabrać ją do punktu pomiarowego lub sprawdzić średnie odczyty dla miasta i regionu, które są dostępne publicznie. Jednak te mogą się różnić nawet dla budynków stojących w pobliżu, więc nie powinieneś całkowicie polegać na takich informacjach. Aby nie tracić czasu, lepiej przeprowadzić test samodzielnie. Jest łatwy, szybki i niedrogi, a można go używać na kilka sposobów.
Gotowanie to najłatwiejszy, ale też najmniej dokładny sposób. Wystarczy zajrzeć do czajnika. Gdy woda jest twarda, gromadzi się tam płytka nazębna. Jeśli nie zostanie usunięta, stopniowo zamienia się w luźne kamienie. Im wyższa sztywność, tym szybciej ten proces się rozwija. Dodatkowo możesz posmakować wody. Aby to zrobić, musisz ją gotować przez 3-5 minut. Słodki smak wskaże, że w wodzie jest dużo gipsu. Gorzki smak wskazuje na obfitość magnezu. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda dość subiektywna.
Mydło. Ta metoda jest stosowana przez ludzi na co dzień, choć nie wszyscy zwracają na nią uwagę. Wystarczy umyć ręce mydłem i wodą. Jeśli te dobrze się pieni, ale nie zmywa dobrze brudu, woda jest miękka. Przy zwiększonej twardości spienianie nie jest takie łatwe. Ona i tak się pojawi, ale zajmie to trochę czasu. Jeśli jest woda o znanej twardości, możesz w niej pokruszyć mydło i wymieszać.
Gdy wymagany jest dokładniejszy wynik, można zakupić specjalne testy. Kosztują niewiele, ale są bardzo wygodne. Pasek zanurza się w wodzie, a ten zmienia kolor w zależności od ilości soli. Na opakowaniu lub w instrukcji znajduje się specjalna tabela, z którą porównywany jest wynik.
Jakość wody a żywotność sprzętów domowych
Problem wysokiej twardości wody pozostaje aktualny zarówno w przypadku mieszkań z wodociągiem miejskim, jak i domków z poborem wody z indywidualnej studni.
Jednocześnie twardość nie wpływa znacząco na właściwości smakowe wody, czego nie można powiedzieć o nowoczesnym drogim sprzęcie AGD, hydraulikach, systemach grzewczych itp.
Podwyższona twardość wody jest główną przyczyną (w 90% przypadków) awarii pralek, bojlerów, rur grzewczych i ciepłej wody, armatury wodno-kanalizacyjnej. Jeśli w systemie grzewczym krąży twarda woda, to po podgrzaniu tworzy na wewnętrznych powierzchniach prawie nierozpuszczalną warstwę kamienia, który jest silnym izolatorem ciepła i znacznie ogranicza przenoszenie ciepła. W każdym z tych przypadków dobrym rozwiązaniem jest na przykład filtr do wody pitnej. Skalę zniszczeń w efekcie działań twardej wody możemy ocenić po 1-2 latach (w niektórych przypadkach nawet wcześniej) po zamontowaniu drogiej armatury wodno-kanalizacyjnej, podgrzewaczy wody i sprzętu AGD współpracującego z podgrzewaną wodą (zmywarki, pralki, elektryczne czajniki). Często sprzęt zawodzi, wymaga kosztownych napraw lub nawet całkowitej wymiany. Nawiasem mówiąc, takie awarie, a jest ich około 90%, nie są objęte serwisem gwarancyjnym, ponieważ przyczyną nie jest wada fabryczna, ale osady kamienia na elementach grzejnych, rurach, ściankach wymienników ciepła. Zobacz produkty zmiękczające wodę na https://oxyshop.pl/.