W obliczu chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowemu odżywianiu. Nie da się ukryć, że nieodpowiednie odżywianie ma wiele wspólnego z powstawaniem i rozwojem wielu chorób. Zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowe produkty bogate w substancje odżywcze, witaminy oraz minerały. Zdrowe odżywianie to również właściwy sposób ich przetwarzania. Czasy smażenia tłustych mięs, polewania warzyw panierką zrumienioną na masełku odchodzą do lamusa. Miłośnicy zdrowej i smacznej kuchni sięgają po szybkowary oraz naczynia do gotowania próżniowego. Podstawowe metody zdrowego gotowania, znane od dawna, to gotowanie w garnkach emaliowanych oraz gotowanie na parze.
Gotowanie w garnkach emaliowanych
W garnkach emaliowanych gotowały już nasze babcie. Kolorowe garnki stały zazwyczaj na piecu węglowym, a w nich bulgotał rosół oraz smażyła się kaczka na niedzielny obiad. W roku pieca stała gotowa modra kapusta oraz ziemniaki. Do podgrzewania niewielkiej ilości zupy, czy też do gotowania sosu, służyły małe, fikuśne rondelki z uchwytem. Zarówno dziadek, jak i babcia, herbatę pili z emaliowanych kubków, w których o poranku, przy pomocy elektrycznej grzałki, gotowali wodę. To są wspomnienia z dzieciństwa! Zaletą garnków emaliowanych jest fakt, że nie wydzielają one substancji szkodliwych. Są one bezpieczne dla osób mających wszelkiego rodzaju alergie. Czas gotowania potraw w garnkach emaliowanych jest krótszy od gotowania w innych garnkach. W związku z tym potrawy zachowują znacznie więcej substancji odżywczych. Posiłki pozostają dłużej ciepłe. Mniejsze garnki emaliowane świetnie nadają się do przechowywania resztek z obiadu w lodówce.
Gotowanie na parze
Garnki do gotowania na parze to kolejne naczynia, które umożliwią nam zdrowe gotowanie. Składają się one z kilku części. Podstawą jest garnek, na który nakładamy jedno lub więcej sit oraz pokrywkę. Gotowanie na parze to nie tylko zdrowy, ale oszczędny sposób gotowania. Na jednym litrze wody oraz jednym palniku możemy przygotować kompletny posiłek. Produkty wymagające dłuższego czasu gotowania np. ziemniaki, umieszczamy na najniższym sicie. W miarę upływu czasu gotowania dokładamy sito z mięsem lub rybą oraz z warzywami. Podczas gotowania na parze większość substancji odżywczych, minerałów oraz witamin pozostaje w produktach. Aby nadać smak potrawom, możemy je gotować na bulionie z dodatkiem czerwonego lub białego wina oraz ziół. Po ugotowaniu polewamy je według upodobań oliwą, cytryną, octem balsamicznych lub lekkim sosem jogurtowym z ulubionymi przyprawami. Sita świetnie sprawdzają się w roli cedzaków np. gdy w dolnym naczyniu gotujemy makaron.
Garnki emaliowane oraz garnki do gotowania na parze to świetny sposób na zdrowe przygotowywanie posiłków. Nic dziwnego, że powracają one do łask. Wraz z nimi powracają wspomnienia.