Niezależnie od tego, czy zaliczamy się do grona szczęśliwców posiadających jadalnię w oddzielnym pomieszczeniu, czy jest ona tylko wydzieloną z salonu częścią, jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć przed przystąpieniem do planowania jej wystroju. Dzisiaj podpowiadamy, jak urządzić jadalnię w sposób piękny i praktyczny.
Spis treści
- Meble do jadalni – czego nie powinno w niej zabraknąć?
- Bufet lub komoda do jadalni – konieczność czy fanaberia?
- Jaki kształt stołu do jadalni wybrać?
- Jaki rozmiar stołu do jadalni?
- Krzesła do jadalni – dostosuj wysokość do stołu
- Krzesła do jadalni z podłokietnikami czy bez?
- Meble to nie wszystko – dobrze przemyśl oświetlenie do jadalni
- Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad stołem?
Meble do jadalni – czego nie powinno w niej zabraknąć?
Jadalnia w wersji minimum to oczywiście stół i krzesła. Kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać odpowiednie, znajdziecie poniżej, wcześniej jednak dobra rada. Planując aranżację jadalni, warto też dobrze przemyśleć najbliższe otoczenie stołu oraz towarzyszących mu krzeseł. Zadbajcie o to, aby krzesła znalazły się w odpowiedniej odległości od ściany lub innych znajdujących się w pomieszczeniu mebli. Odległość pozwalająca na względnie swobodne odsuwanie krzesła od stołu to minimum 60 cm. W miarę możliwości warto jednak, aby była ona większa.
Bufet lub komoda do jadalni – konieczność czy fanaberia?
Kolejna mała podpowiedź – jeśli tylko metraż na to pozwala, postarajcie się, aby w pobliżu stołu znalazł się bufet lub komoda. Stary dobry kredens też się sprawdzi. Nie jest to może absolutnie obowiązkowy element wystroju jadalni, na pewno jednak bardzo przydatny. Wolny blat do dyspozycji przydaje się zwłaszcza w trakcie rodzinnych obiadów lub imprez z przyjaciółmi. Bardzo często blat stołu okazuje się nie być aż tak pojemny, jakbyśmy tego chcieli. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi znajdująca się obok komoda – na jej blacie ustawimy półmiski i inne przedmioty, które na stole się nie zmieściły.
Jaki kształt stołu do jadalni wybrać?
Kształt stołu do jadalni warto przede wszystkim dopasować od kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Marzysz o okrągłym stole do jadalni? To świetnie. Jeśli jednak ta, którą posiadasz, zalicza się do grona wnętrz stosunkowo wąskich i długich, będzie to niezbyt dobra decyzja. Jeżeli jadalnia ma kształt wydłużonego prostokąta, dużo lepszym rozwiązaniem zapewne okaże się stół prostokątny. Stoły okrągłe i kwadratowe warto natomiast wybierać do jadalni nieco mniejszych i/lub o kwadratowym kształcie. Nie dajmy również omamić się niezmiennie krążącemu stereotypowi: „stół okrągły pomieści więcej osób niż prostokątny”. To nie do końca prawda…
Jaki rozmiar stołu do jadalni?
Stoły do jadalni – Wonder to nie tylko modele oferujące różne kształty blatu, ale i całkiem szeroka oferta rozmiarowa. Jakim kryteriami warto kierować się przy wyborze? Przede wszystkim należy pamiętać o jednej, niezwykle istotnej zasadzie – aby móc spożywać posiłki w sposób komfortowy, każdy użytkownik stołu powinien mieć do własnej dyspozycji przestrzeń ok. 60 cm. W przeciwnym wypadku będziemy się trącać łokciami, co skutecznie zabije przyjemność płynącą z pysznego posiłku. Rozmiar stołu powinien być zatem dostosowany do liczby jego użytkowników. Warto też zastanowić się nad stołem rozkładanym do jadalni, który w razie potrzeby zaoferuje dodatkowe miejsca, na co dzień nie zajmując jednak zbędnej przestrzeni.
Krzesła do jadalni – dostosuj wysokość do stołu
Stół do jadalni i towarzyszące mu krzesła powinny stanowić zgrany duet. Nie tylko w kwestii stylistyki, ale przede wszystkim odpowiednio dopasowanych rozmiarów. O czym warto pamiętać przed zakupem? Odległość pomiędzy blatem stołu a siedziskiem krzesła powinna wynosić przynajmniej 30 cm (w przypadku osób szczególnie wysokich wskazane jest, aby wysokość ta była większa). To pozwoli nam na komfortowe wsunięcie się z krzesłem pod blat, a tym samy sprawi, że spożywanie posiłków stanie się bardziej komfortowe.
Krzesła do jadalni z podłokietnikami czy bez?
Krzesła do jadalni dostępne w Wonder to zarówno te z podłokietnikami, jak i bez. Wybór jest oszałamiający, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dobrze się zastanowić. Choć krzesła z podłokietnikami prezentują się nadzwyczaj dobrze, potrafią jednak być nieco problematyczne. Dlaczego? Problemem mogą być zbyt wysokie podłokietniki, które uniemożliwią dosunięcie krzesła do stołu. To z kolei może wiązać się z 2 niedogodnościami – w trakcie spożywania posiłków, jak również wtedy, gdy stół nie jest użytkowany. Krzesło z podłokietnikami o zbyt dużej wysokości będzie po prostu zajmować więcej powierzchni niż jego pozbawiony podłokietników odpowiednik.
Meble to nie wszystko – dobrze przemyśl oświetlenie do jadalni
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku jadalni okazuje się lampa wisząca nad stołem, w centralnym punkcie blatu. Jeśli jednak nasz stół ma wyjątkowo długi blat, jedna lampa może się okazać niewystarczająca, aby odpowiednio go oświetlić. Co wtedy zrobić? Wyjścia zasadniczo są 2 – albo wybieramy model lampy z paroma źródłami światła w różnych kierunkach, albo decydujemy się na 2-3 samodzielne lampy i montujemy je w równym ciągu. Pamiętajmy również o doborze odpowiednich żarówek. Najlepiej, aby ich moc nie była zbyt duża (max. 60 W), a barwa światła była ciepła (chłodne światło lepiej zachować dla lamp do czytania).
Na jakiej wysokości zawiesić lampę nad stołem?
To jedno z najczęstszych pytań, które pojawiają się w trakcie planowania oświetlenia do jadalni. Jaka odpowiedź jest prawidłowa? Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest odległość od blatu mieszcząca się w przedziale 60-90 cm. Sporo zależy tutaj jednak od wielkości samej lampy. Jeżeli jej klosz jest stosunkowo mały, można pozwolić sobie nawet na wysokość nieco mniejszą, 50-60 cm. W przypadku lamp z dużym kloszem, warto jednak nie ryzykować zderzenia się z nią głową w trakcie wstawania od stołu lub jego nakrywania. W tej sytuacji lampa nie powinna znajdować się niżej niż 80-90 cm powyżej blatu.
Materiał zewnętrzny
1 comment
To w jadalni to podstawa. W mojej ocenie musi być duży i musi być drewniany. Stół na lata.