Któż z nas nie marzy o posiadaniu w domu własnego kominka, który ociepliłby atmosferę długich, zimowych wieczorów i relaksował odgłosem strzelających drew? Jego samodzielna budowa nie jest trudna, wymaga jednak odrobiny wiedzy i umiejętności. Aby jednak użytkowanie kominka było dla domowników bezpieczne, podstawą jest odpowiednia izolacja termiczna. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o izolacji kominka!
Spis treści
Dlaczego izolacja termiczna kominka jest tak ważna?
Kominek to unikatowa dekoracja wnętrza, jednak niewłaściwie wyizolowany, szybko może zamienić się w poważne zagrożenie. Temperatura pomiędzy wkładem kominkowym a ścianami zewnętrznymi potrafi przekroczyć 250˚C, natomiast wewnątrz paleniska sięga ona nawet 1000˚C. Brak prawidłowej izolacji może więc stanowić realne ryzyko pożaru, a także narazić pomieszczenie na znaczny wzrost panującej w środku temperatury.
Izolacja termiczna kominka nie może być wykonana byle jak. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby była szczelna i jednocześnie nie utrudniała odprowadzania spalin.
Materiały do izolacji kominka
Podstawą właściwej termoizolacji kominka jest dobór materiałów odpornych na ekstremalnie wysokie temperatury. Obecnie na rynku budowlanym istnieje kilka różnych produktów do izolacji kominków. Najczęściej w tym celu używa się żaroodpornych płyt izolacyjnych oraz wełny mineralnej skalnej.
Płyty kominkowe
Obecnie płyty wysokotemperaturowe są najchętniej używanym materiałem do izolacji termicznej pieców i kominków. Jest to wynikiem ich uniwersalności — nie tylko separują gorące powietrze, ale również są gotowym elementem konstrukcyjnym obudowy wkładu kominka (niewymagającym stelaża). Najczęściej przy budowie kominka w celach izolacji termicznej ścian wewnętrznych w zabudowie stosuje się płyty krzemianowo-wapniowe oraz płyty wermikulitowe.
Izolacyjne płyty wermikulitowe wykonane są z naturalnego minerału będącego warstwą krzemianu aluminiowo-magnezowego, odpornego na temperatury sięgające nawet 1200˚C. Ponadto ma właściwości chłonne i jako jeden z nielicznych jest niewrażliwy na bezpośredni kontakt z ogniem. Płyty te cenione są za łatwość montażu i wysokie bezpieczeństwo.
Natomiast płyty krzemianowo-wapniowe to nieco lżejszy materiał izolacyjny, który jednak nie jest równie odporny na bezpośredni kontakt z ogniem. Wykazują za to wytrzymałość na podwyższone ciśnienie czy działanie gazów mogących wydzielać się podczas palenia w kominku. Są bezpieczne i ekologiczne.
Płyty akumulacyjne
Warto wiedzieć, że istnieją nie tylko płyty izolacyjne, ale również akumulacyjne, które potrafią kumulować i oddawać ciepło na zewnątrz kominka. Można ich używać jedynie na ścianę zewnętrzną kominka i są idealną propozycją dla tych, którzy chcą wykorzystać go głównie w celach grzewczych.
Wełna kominkowa
Tańszą alternatywą dla zaizolowana płytami jest użycie w tym celu wełny skalnej, przeznaczonej do kontaktu z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Wełna to materiał izolacyjny powszechnie stosowany w budownictwie, dlatego planując obudowę kominka, należy bezwzględnie sprawdzić, czy dany produkt wytrzyma ciepłotę rzędu 600˚C (i więcej).
Przy budowie kominka najlepiej sprawdzi się wełna skalna w formie gotowych płyt oklejonych dodatkowo folią aluminiową (wełna w rolce jest znacznie trudniejsza w obsłudze). Dzięki takiemu rozwiązaniu, z łatwością wykonamy precyzyjne docięcie płyty do pożądanego kształtu i przytwierdzimy ją do stelaża. Pamiętajmy, że wełniane płyty układamy folią aluminiową do środka kominka. W przeciwnym razie nie będą spełniać swojego zadania.
Minusem wełny mineralnej skalnej jest fakt, że pod wpływem temperatury i ruchów powietrza może z czasem zacząć się wykruszać, a jej fragmenty mogą przedostać się do pomieszczenia, wywołując reakcje alergiczne.
Materiały ognioodporne
Dobra izolacyjność termiczna kominka to nie tylko płyty kominkowe. Chociaż są one podstawą ochrony przed wysoką temperaturą, nie powinniśmy lekceważyć również innych materiałów użytych do wykonania obudowy.
Kupując kleje, gładzie czy kafelki, zawsze należy sprawdzić, czy są one żaroodporne. Warto również zaopatrzyć się w wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową, która pomoże nam uszczelnić przestrzenie na styku dwóch płyt izolacyjnych.
Izolacja kominka krok po kroku
- Plan
Na początku musimy dokładnie zaplanować wygląd naszego kominka oraz rozrysować położenie płyt izolacyjnych. - Precyzyjne docięcie płyt
Warto zadbać o to, aby maksymalnie wykorzystać ich powierzchnię, minimalizując ilość odpadu. Płyty kominkowe przytniemy za pomocą piły lub wyrzynarki. - Impregnacja
Specjaliści zalecają również dodatkową impregnację płyt przed gorącym powietrzem. - Tylna ściana kominka
W pierwszej kolejności montujemy płyty na tylnej ścianie, używając do tego specjalnych kołków lub żaroodpornego kleju. Płyty trzeba dobrze docisnąć i pozwolić klejowi wyschnąć (około dwóch godzin). Szczeliny między płytami zabezpieczamy za pomocą wysokotemperaturowej taśmy izolacyjnej. - Wykonanie obudowy
Płyty krzemianowo-wapniowe i wermikulitowe nie wymagają budowy stelaża, jednak będzie on niezbędny w przypadku wełny skalnej. Powinniśmy go wykonać ze stalowych profili. Powoli układamy i kleimy płyty, uważając przy tym, aby nie stykały się one bezpośrednio z wkładem kominkowym (najlepiej zachować ok. 10 cm odstępu). Wszystkie płyty łączymy taśmą aluminiową. - Komory kominka
Pamiętajmy także o izolacji podłogi oraz sufitu, które również są narażone na wysokie temperatury. Zalecane jest wykonanie komory dekompresyjnej w części górnej, aby zapewnić właściwe chłodzenie stropu, który może zawierać materiały łatwopalne. Dzięki temu zatrzymamy żar w dolnej części obudowy. - Montaż kratek wentylacyjnych
W kominkach z grawitacyjnym obiegiem powietrza montujemy kratki wentylacyjne w dolnej części obudowy oraz w części górnej (pod stropem komory dekompresyjnej), tak, aby powietrze miało swobodny przepływ i mogło ogrzewać pomieszczenie.
Niestety trudniej jest z obiegiem wymuszonym, który pozwala na zastosowanie systemu grzewczego w reszcie pomieszczeń. Wtedy prócz kratek będziemy musieli zadbać o projekt całej sieci kanałów rozprowadzających powietrze, co lepiej powierzyć specjalistom.
Izolacja kominka — podsumowanie
Decyzję o budowie kominka warto podjąć na etapie projektowania domu, później może być to znacznie trudniejsze. Aby kominek mógł cieszyć nas w chłodne wieczory, musi być przede wszystkim bezpieczny i dobrze odizolowany. Przestrzeń wewnątrz kominka może nagrzewać się do temperatury nawet powyżej 200˚C, dlatego do wykonania termoizolacji potrzebny będzie właściwy materiał.
Do takich należą płyty krzemianowo-wapniowe oraz wermikulitowe. Podczas budowy kominka ważna jest precyzja i dokładne zabezpieczenie ewentualnych szczelin. Pamiętajmy, że wszystkie te aspekty mają fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszego dobytku.