Styl industrialny nie przestaje być popularnym – korzyści, jakie się z nim wiążą, są doceniane przez projektantów wnętrz oraz producentów mebli. Przykładem, który szczególnie dobrze prezentuje, dlaczego warto zdecydować się na taką aranżację, jest kuchnia industrialna. Prezentujemy 5 jej zalet.
Spis treści
Funkcjonalność
Podstawą stylu industrialnego jest jego funkcjonalność. Pomieszczenia powinny być urządzone tak, aby żaden z elementów aranżacji nie był przypadkowy. Industrialna kuchnia to zatem wielofunkcyjne rozwiązania oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nasza kuchnia nie ma dużego metrażu. Wówczas najbardziej zależy nam na tym, aby każdy metr kwadratowy był właściwie zagospodarowany. Jeśli nie lubimy przypadkowych rozwiązań lub mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, kuchnia industrialna będzie strzałem w dziesiątkę.
Minimalistyczna kuchnia industrialna
Gdy gotujemy, lubimy mieć dużo wolnej przestrzeni. Przydaje się ona do wygodnego rozłożenia produktów, a także wtedy, gdy w kuchni spożywamy posiłki. Gotowanie w dzieckiem także będzie znacznie łatwiejsze, gdy będziemy mieć więcej miejsca do dyspozycji. W tym celu warto postawić na industrialną aranżację kuchni. Jedną z najważniejszych cech tego stylu jest bowiem minimalizm – nie znajdziemy wiele zbędnych elementów, które zabiorą nam sporo cennej przestrzeni. Dzięki przestrzenności praca w takim otoczeniu będzie znacznie łatwiejsza i dużo przyjemniejsza. Minimalizm może być też dobrą motywacją do tego, by utrzymać w naszej kuchni porządek.
Solidne meble w kuchni industrialnej
Poza określoną kolorystyką (bielą, szarością i czernią), styl industrialny to także materiały – drewno i stal nierdzewna najwyższej jakości. To nie tylko sposób na to, by nasza aranżacja jeszcze bardziej upodobniła się do industrialnego pierwowzoru – fabryki lub magazynu. Wiąże się z tym także solidność i trwałość mebli. Te w kuchni są szczególnie narażone na niesprzyjające warunki – wilgoć, wysokie temperatury i opary. Tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są meble w kuchni. Stół z litego drewna sprawdzi się doskonale zarówno do przyrządzania, jak i do jedzenia posiłków. Zaś stalowa zabudowa kuchni będzie odporna na zniszczenia – możemy być pewni, że posłuży nam naprawdę długo.
Dekoracje w kuchni industrialnej
Choć styl industrialny cechuje się minimalizmem, możemy bez problemu wprowadzić do niego dekoracje. Sprawią one, że pomieszczenie będzie jeszcze bardziej wyjątkowe. Dekoracje industrialne LOFT Decora nie tylko ozdobią naszą kuchnię, ale i sprawdzą się jako praktyczne dodatki. Możemy zdecydować się na kratkę, do której przymocujemy na przykład ręcznik papierowy. Ozdoby te wykonane są z solidnych materiałów – decydując się na nie, wybieramy świetną jakość i trwałość. Dzięki temu, że możemy powiesić je na ścianie, nie zabieramy cennego miejsca i nie przytłaczamy kuchni. Możemy również zdecydować się na wymianę kranu, uchwytów szafek czy wieszaczków na te pasujące do stylu industrialnego – dzięki temu pomieszczenie będzie spójnie zaaranżowane.
Spójność z innymi pomieszczeniami
Jedność i spójność nie jest ważna tylko w obrębie jednego pomieszczenia. Dobrze ją również wprowadzić w całym mieszkaniu. Nie będzie to trudne, jeśli zdecydujemy się na styl industrialny. Z jego pomocą bez trudu możemy zaaranżować spójne stylistycznie mieszkanie. Jeśli zaś będziemy chcieli wyróżnić poszczególne strefy, na przykład kuchnię od salonu lub strefę jedzenia od strefy relaksu, znajdziemy środki, które nam na to pozwolą. Wystarczą drobne elementy kolorystyczne pod postacią drobnych dekoracji, a skutecznie odróżnimy od siebie te części domu.