Dobór i łączenie barw mają niezwykle istotne znaczenie zarówno dla naszych wnętrz, jak i dla nas samych. Kolory postrzegamy subiektywnie, dlatego powinniśmy dobierać je zgodnie z indywidualnymi upodobaniami, nie zapominając jednak o ich psychologicznych i optycznych właściwościach. Odpowiednie zestawienie barw może wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia i zachęcić do przebywania w danym pomieszczeniu. Pozwoli też wywołać pożądany nastrój i atmosferę, a w rezultacie stworzyć niepowtarzalny, domowy klimat.
Umiejętnie dobrana kompozycja kolorystyczna w znacznym stopniu decyduje o estetyce oraz harmonii wnętrza. Przy wyborze barw powinniśmy przede wszystkim uwzględnić funkcję i wie-kość pomieszczenia, a także jego do-stęp do światła dziennego.
lektualnego lub fizycznego, w jeszcze innym działać orzeźwiająco i odświeżająco. Kolor pozwala nie tylko zmienić wygląd mieszkania, ale także ulepszyć jego układ funkcjonalny. Dyskretna różnica w podstawowej tonacji ścian albo zdecydowany kontrast barw pomogą stworzyć granicę między sferą prywatną mieszkania a częścią przeznaczoną dla gości. Kolor może także (przez akcentowanie podłogi lub sufitu) wskazywać szlak komunikacyjny.
Kolor bezpośrednio wpływa na kształtowanie przestrzeni. Dzięki jasnym, pastelowym barwom uzyskamy wrażenie przestronności, dlatego dobrze stosować je w mniejszych wnętrzach. Z kolei barwy ciemne nadadzą po-mieszczeniu bardziej intymny charakter. Odpowiednio dobierając kolor, możemy optycznie modyfikować wnętrze, rozszerzać je, zwężać, podwyższać lub obniżać. Światło ma decydujący wpływ na odbiór barw. Ciemne, nasycone kolory pochłaniają więcej światła i przy gorszych warunkach oświetleniowych wydają się ciemniejsze, dlatego lepiej stosować je w jasnych, nasłonecznionych wnętrzach.
Trzy podstawowe kolory: czerwony, żółty i niebieski, znajdują się w trzech równo oddalonych od siebie punktach. Połączenie tych barw w różnych proporcjach daje nieskończoną gamę od-cieni. Łącząc kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła, stworzymy zestawienia kontrastowe. Można je łagodzić przez łączenie barw w nierównych proporcjach, bądź wykorzystując ich jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie. Biorąc pod uwagę właściwości, jakie mają określone kolory, wybór barwy do danego pomieszczenia dobrze uzależnić od jego funkcji. Soczysta barwa ożywia jasne meble w pokoju nastolatka. Kolorowe dodatki, szafki tworzą ciepły, radosny nastrój.
Ustalając gamę barw, nie należy prze-sadzać z ich liczbą. Najlepiej wybrać dominantę (np. kolor ścian, podłóg), barwę dopełniającą (tapicerka mebli) i uzupełnić je intensywniejszym kontrastowym akcentem (np. po-duszki, dywan, zasłony). Nie powinniśmy sugerować się popularnymi sądami, że niebieski jest zawsze chłodny, a żółty słoneczny itp. Wszystko bowiem zależy od subtelnych zmian tonacji. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że kolory nabierają zupełnie innego wyrazu w zestawieniach. Najbezpieczniejsze są kompozycje monochromatyczne (różne tonacje tego samego koloru). Malując całe pomieszczenie jednakowym kolorem, łatwiej ukryć niedoskonałości ścian i nadać wnętrzu bardziej spójny charakter. Z kolei umiejętnie dobrane zestawienia kontrastowe są inspirujące, ale mogą również wywoływać uczucie zdenerwowania i zmęczenia. Na początku najlepiej eksperymentować z kolorem przedmiotów (łatwo je zmienić).
Geometryczne, ciemne meble stracą na monumentalności, gdy pomalujemy jedną ścianę na intensywny kolor. Barwne motywy na pościeli i lampie dodatkowo urozmaicają wnętrze. Jak widać gra kolorami do prostych nie należy, ale daje nam szansę na zmianę pomieszczenia, jego odbioru, czy tonacji. Dzięki temu można go odbierać jako bardziej cieplne pomieszczenie, przeznaczone dla każdej rodziny.