Salon to zaraz po sypialni cześć domu, w której większość z nas spędza statystycznie najwięcej czasu. W salonie nie tylko toczy się życie rodzinne. Jest to także reprezentacyjna przestrzeń, w której przyjmujesz gości czy spotykasz się z przyjaciółmi. Fundamentem każdej udanej aranżacji salonu jest stworzenie funkcjonalnego i wygodnego układu. Dlatego dziś zebraliśmy dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek dotyczących tego, jak zaplanować salon. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Wymiary salonu – jaki jest optymalny metraż pokoju dziennego?
Dobry wyjściowy metraż dla salonu w 2-3 pokojowym mieszkaniu to od 20 do 25 m2. Takie wymiary salonu pozwolą Ci wyznaczyć podstawowe strefy funkcjonalne – wypoczynkową, jadalnianą, strefę do pracy/nauki itp. W większych domach czy mieszkaniach salon może mieć nawet 30-40 m2. Taki metraż daje znacznie większe możliwości aranżacyjne, co nie znaczy oczywiście, że w małym salonie nie da się stworzyć funkcjonalnego układu.
W nowoczesnym budownictwie bardzo popularne są salony połączone z kuchnią. Pod wieloma względami jest to funkcjonalne rozwiązanie. W takim wnętrzu strefę jadalnianą organizuje się właśnie na styku tych dwóch przestrzeni. Często zmieścisz tam stół lub kuchenną wyspę i krzesła do salonu.
Gdzie umieścić wejście do salonu?
Jak zlokalizować wejście do salonu, aby osiągnąć najlepszy aranżacyjny efekt? Idealnym rozwiązaniem jest wejście do salonu naprzeciwko okna. Jest to jeden z trików, dzięki któremu optycznie powiększysz pokój dzienny. Staraj się też nie umieszczać wejścia do salonu w pobliżu narożnika pomieszczenia. Choć oczywiście w wielu przypadkach strefa wejściowa do salonu podyktowana jest projektem mieszkania i nie zawsze pozostawia pole do manewru.
Czy w przypadku salonu decydować się na montaż standardowych drzwi wewnętrznych? To pytanie dotyczy przede wszystkim starszego budownictwa, w którym salon nie jest otwarty na kuchnię. Klasyczne drzwi rozwierne do salonu mogą w mniejszym mieszkaniu zakłócać i utrudniać komunikację między poszczególnymi pomieszczeniami. Są jednak sytuacje, w których ich montaż jest niezbędny. Na przykład wtedy, gdy w niewielkim mieszkaniu salon pełni też funkcję sypialni.
Strefa wypoczynkowa w salonie i komunikacja z innymi pomieszczeniami
Sercem większości salonów jest strefa wypoczynkowa. Sofa lub narożnik z funkcją spania, stolik kawowy i fotele stanowią zwykle centralny punkt tego pomieszczenia zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Gdzie zorganizować strefę wypoczynkową? Zacznij od ustalenia szklaków komunikacyjnych, łączących najważniejsze punkty. W zależności od projektu i układu są to na przykład: wejście do salonu, wyjście na taras, schody na wyższą kondygnację itp. Strefa wypoczynkowa nie może blokować żadnego z tych szlaków komunikacyjnych. Jest to rozwiązanie nieintuicyjne i niepraktyczne. Naturalnym miejscem dla strefy wypoczynkowej jest najczęściej jeden z narożników pomieszczenia. Klasyczne rozwiązanie to sofa lub narożnik ustawiony wzdłuż ściany. Często to jedyna opcja w przypadku małego salonu. W większym pomieszczeniu ciekawym zabiegiem jest ustawienie kanapy w innym układzie, bliżej środka pomieszczenia. W ten sposób wyznaczysz szklaki komunikacyjne i optycznie wydzielisz strefy w salonie.
Oświetlenie salonu – o czym pamiętać?
Bardzo dużą rolę w zaplanowaniu funkcjonalnego salonu ma też jego oświetlenie. W większości przypadków składa się na nie jedno główne źródło światła oraz kilka dodatkowych punktów oświetlających poszczególne strefy. Główną lampę w salonie montuje się zwykle w centralnym punkcie sufitu lub nad stołem, jeśli jest to salon połączony z jadalnią.
Dodatkowe lampy do salonu to bardzo szeroka kategoria, która obejmuje między innymi lampy podłogowe, kinkiety, listwy LED, reflektorki sufitowe, natynkowe i podtynkowe oprawy itd. Wybierając oświetlenie salonu, pamiętaj nie tylko o dopasowaniu stylu lamp. Równie ważne jest dobranie źródeł światła o odpowiedniej mocy i barwie.
Funkcjonalny salon wymaga przemyślanego projektu. Skorzystaj z porad ekspertów, aby stworzyć ergonomiczną i praktyczną przestrzeń, w której Ty i Twoja rodzina naprawdę poczujecie się jak w domu.
Artykuł partnerski.