Kolorystyka, kształty, poszczególne elementy wyposażenia, tekstylia i obranie motywu przewodniego. To wszystko jest bardzo ważne przy aranżowaniu pokoi dziecięcych, ale wiele zdziałać możemy przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Jakie lampy dla dzieci wykorzystać, aby uzyskany efekt był zachwycający?
Lampka nocna
Jeśli przy łóżku dziecka stoi stoliczek nocny czy mały regał, można spokojnie wykorzystać tu lampy dla dzieci o charakterze lampek nocnych. Dobrze sprawdzają się przy tym rozwiązania o regulowanym stopniu ściemniania. Mała moc żarówki i ciepła barwa światła sprawią, że włączona lampka będzie sprzyjała wyciszeniu, a i dziecko w takich warunkach nie będzie obawiało się ciemności nocnej.
Oświetlenie biurka
Już przedszkolaki, a później uczniowie szkół podstawowych, korzystają w swoim pokoju głównie z biurka. Służy ono do odrabiania lekcji, pisania i tworzenia prac na konkursy oraz dla przyjemności. Oświetlenie biurka to podstawa. Istnieje szeroki wybór lamp tego rodzaju. Biurkowe lampy dla dzieci powinny pasować do całej aranżacji pod względem kolorystyki, ale jednocześnie należy je właściwie ustawić. Źródło światła na biurku powinno stać po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, przez co nie będzie zasłaniać go sobie podczas pisania lub malowania. Żarówka biurkowej lampy dla dzieci powinna mieć średnią moc – nie może razić dziecka w oczy, ani też dawać niewystarczającą ilość światła. Do oświetlenia polecamy białą barwę, ponieważ wspomaga ona skupienie i koncentrację, co przydaje się podczas nauki.
Główne źródło oświetlenia
O ile lampy dla dzieci nocne i biurkowe są potrzebne, a nawet niezbędne, w pokoju dziecka musimy znaleźć również miejsce na oświetlenie główne, np. żyrandol czy lampę górną, wiszącą, albo plafon. Lampy dla dzieci tego typu znajdziemy między innymi w sklepie Lamps & Company. Będą one wykorzystywane po zmroku, do oświetlenia całego pokoju w równomierny sposób. Ich działanie wspomogą lampy stojące lub kinkiety umieszczone w strategicznych miejscach pokoju, np. po obu stronach łóżka, ale w takim przypadku nie ma już potrzeby stosowania lampy nocnej.
1 comment
Ja, po tym jak siostra mojego narzeczonego urządzała pokój swojemu synkowi nauczyłam się jednego: Przy małych dzieciach lepiej zrezygnować z lamp stojących. Młody przy jednej z zabaw tak się rozpędził, że wpadł na stojak i rozbił cały klosz. A lampa była przepiękna i dość droga. Pomijając już fakt, że mógł sobie zrobić krzywdę. Dlatego przy małych dzieciach (mam na myśli wiek powiedzmy do 9 roku życia) lepiej wybierać lampy sufitowe. W przypadku pokoju dla malucha funkcjonalność zawsze powinna być na pierwszym miejscu, a prawdę mówiąc lampy sufitowe potrafią być dziś naprawdę przepiękne. Zwłaszcza dla dzieciaczków – w kształcie różnych bohaterów z bajek itd.