Właśnie się przeprowadziłeś lub planujesz przeprowadzkę? A może chcesz wynająć mieszkanie, które przejąłeś? Niezależnie od tego, w jaki sposób zostałeś posiadaczem nowego lokum, z pewnością czeka Cię wiele pracy i formalności. W przeprowadzce nie chodzi niestety jedynie o urządzanie się i kupowanie nowych mebli. Nowy właściciel musi dopełnić kilku zmian, podpisać szereg nowych umów i podjąć wiele decyzji. Postanowiliśmy zebrać te formalności w jednym miejscu – sprawdź!
Spis treści
Urządzanie – ważny, chociaż nie jedyny obowiązek nowego właściciela
Remont – wybieranie kolorów ścian, stylu mebli, dodatków, roślin – to na tym koncentruje się zazwyczaj uwaga, kiedy pada słowo „przeprowadzka”. Kojarzy się ona też zwykle z ogromem kartonowych pudeł i wielkim bałaganem. Ale równie często z wielką radością, nową energią i impulsem w przyszłość. Mamy nadzieję, że i Tobie te uczucia towarzyszą.
Chociaż urządzanie mieszkania jest bardzo ważne i sprawia ogromną satysfakcję, nie jest to jedyna czynność, jaką trzeba wykonać przed zamieszkaniem w nowym miejscu. Niestety jest też wiele stosunkowo prostych, ale żmudnych formalności, których trzeba dopełnić. Są to wszelkie sprawy związane z umowami i dokumentami, a także usługami.
Poinformuj wszystkich zainteresowanych
Jedną z pierwszych czynności po przeprowadzce powinna być zmiana meldunku. Nadal istnieje w Polsce obowiązek meldunkowy, chociaż ma on obecnie jedynie cel ewidencyjny. Należy zatem wymeldować się ze starego miejsca zamieszkania i zameldować w nowym. Co istotne, można to już zrobić przez internet.
Bardzo ważne jest również poinformowanie wszystkich zainteresowanych instytucji, osób i firm o zmianie adresu zamieszkania. Chodzi nie tylko o Twojego pracodawcę czy wszelkie firmy, których prenumeratę czy usługę subskrypcji wykupiłeś. Przede wszystkim konieczne jest poinformowanie instytucji takich jak: Urząd Skarbowy, ZUS, banki, w których masz otwarte rachunki czy firmy ubezpieczeniowe. Wszystkich, którzy przysyłają Ci korespondencję w formie listownej.
Zmiana dokumentów po przeprowadzce – czy jest konieczna?
Jeśli martwisz się, że po zmianie miejsca zamieszkania będziesz musiał wyrabiać nowy dowód osobisty czy prawo jazdy – mamy dobre wiadomości! Nie ma takiej potrzeby. Po pierwsze, nowe dokumenty nie zawierają już informacji o adresie. Po drugie, nawet jeśli masz stary dowód, nie musisz go wymieniać. Podobnie z prawem jazdy – możesz bez problemu jeździć posługując się tym z nieaktualnym adresem.
Nowe mieszkanie = nowe umowy
To, co jednak trzeba zrobić, to na pewno podpisanie nowych umów związanych z dostawą gazu, wody czy prądu, wywozem śmieci, a także szeregiem usług takich jak telewizja kablowa, internet czy telefon stacjonarny. Często też trzeba dopełnić formalności ze spółdzielnią. Warto również od razu po zmianie miejsca zamieszkania zapisać się w okolicznej przychodni do lekarza rodzinnego.
Wiele z powyższych spraw związanych z umowami i usługami załatwić można jedynie osobiście, pojawiając się w urzędzie dzielnicy czy w salonie stacjonarnym sprzedawcy danej usługi. Coraz częściej na szczęście firmy udostępniają możliwości zdalnego przepisania czy zawarcia umowy. Jedną z takich właśnie usług jest możliwość przejęcia licznika prądu w innogy Polska.
Jak przepisać licznik prądu online?
W nowym mieszkaniu będziesz potrzebował dostępu do energii. To jasne. Konieczne więc będzie przepisanie licznika na nowego właściciela. innogy Polska udostępniło innowacyjne narzędzie, które pozwoli Ci załatwić formalności związane z przeniesieniem umowy w mniej niż 15 minut. I to niezależnie od tego, czy kupiłeś mieszkanie od dewelopera, z rynku wtórnego czy odziedziczyłeś je po osobie zmarłej.
Portal „Przejmij licznik” oparty jest na trzech wspomnianych wyżej ścieżkach – wszystko dlatego, że nieco inne formalności będą konieczne przy odblokowywaniu licznika po przejęciu go od dewelopera, a inne kiedy przejąłeś mieszkanie po poprzednim właścicielu. Chodzi głównie o dokumenty, które należy zgromadzić i załączyć do wniosku w portalu.
Całość procesu można zawrzeć w 3 prostych krokach: podanie danych licznika, dostarczenie swoich danych (jako przejmującego licznik prądu) i wybór nowej oferty energii. Po wypełnieniu całego wniosku i zdecydowaniu się na jedną z proponowanych ofert całość wystarczy zaakceptować, a gotowa do potwierdzenia umowa zostanie przesłana drogą mailową. Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu czy stania w kolejkach. Przepisać licznik można o każdej porze, z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
Zanim zrobisz parapetówkę…
Nawet jeśli nie zamierzasz się przeprowadzać do nowego mieszkania, a jedynie np. je wynajmować, nadal pozostaje Ci do dopełnienia szereg formalności. Dobrze, że wiele z nich można już załatwić w pełni online. Nowoczesne, internetowe rozwiązania bardzo ułatwiają przejście całego procesu. Są nie tylko wygodne ze względu na możliwość korzystania z nich w każdym miejscu i dowolnym czasie, ale też umożliwiają swobodne zapoznanie się z ofertą, dzięki temu, że do formularza online zawsze można wrócić po dokładnym przeczytaniu warunków oraz zgromadzeniu dokumentów i danych.
Narzędzia takie jak portal „Przejmij licznik” od innogy Polska sprawiają, że szybciej możesz zająć się najprzyjemniejszymi aspektami przeprowadzki, czyli np. parapetówką!