Elektroosmoza to jedna z metod osuszania murów budynku, polecana jest głównie dla mieszkańców starszych domów, w których nie jest już możliwe zastosowanie powszechnie znanych metod. Konieczność osuszania budynków jest bezsporna, ponieważ w przeciwnym wypadku poszczególne pomieszczenia staną się siedliskiem bakterii dla wszystkich mieszkańców. W wyniku zaniedbań w tym zakresie pojawiają się choroby układu oddechowego, które bez wcześniejszego zdiagnozowania i podjęcia leczenia mogą mieć przykre i dotkliwe konsekwencje.
W jaki sposób osuszyć mury budynku?
Działanie, jakie powinny być podjęte są uzależnione od tego, jak długo trwa problem nagromadzenia się zbyt dużej ilości wilgoci. Jeżeli występuje on sporadycznie, na krótki czas być może wystarczające okaże się przewietrzenie pomieszczeń. Jednak jeżeli istnieje możliwość, iż przyczyną są problemy w izolacji ścian, dachu lub co gorsza fundamentów – niezbędna jest bardziej zaawansowana pomoc. Koniecznością staje się skuteczne osuszenie murów z nadmiaru wilgoci, istnieją metody ingerujące w jego strukturę oraz takie, które nie mają żadnego wpływu na cały mur. W tej drugiej kategorii znajduje się między innymi elektroosmoza, w której jak sama nazwa wskazuje – wykorzystywana jest energia elektryczna. Cały sposób działania opiera się przemieszczaniu się wilgoci w danym polu elektrycznym. Zasadą jest, że fundamenty mają dodatnie ładunki, natomiast wyższe elementy budynku ujemne. Zadaniem elektroosmozy jest więc zamiana biegunów miejscami, w wyniku czego woda przedostaje się do głębi ziemi. Walka z wilgocią w środku domu w powyższy sposób jest skuteczna, pod warunkiem, że właściwe urządzenie umieszcza się na stałe w miejscu, z którego może oddziaływać na całe wnętrze. Zjawisko odwróconej osmozy działa już w odległości około kilku metrów od zawilgoconego fragmentu urządzenia emitującego fale elektromagnetyczne.
Elektroosmozą w grzyby i pleśń
Elektroosmoza może być również pomocna w walce ze szkodliwymi grzybami oraz pleśnią na ścianach i sufitach. Znaczenie w kwestii szybkości działania ma stopień zawilgocenia murów oraz grubość materiałów, z których powstały. Zazwyczaj pierwszymi efektami mieszkańcy mogą cieszyć się już po kilku miesiącach, czasami jednak, gdy przypadek wymaga dłuższego działania konieczne jest odczekanie nawet kilkudziesięciu miesięcy. Wówczas urządzenie elektroosmotyczne powinno działać przez cały ten czas, gdyż tylko wówczas tworzy blokadę o stałym charakterze dla zbędnej wilgoci. Nie ma konieczności zamartwiania się w tym przypadku od zużycie prądu, są to urządzenia energooszczędne, rachunki nie ulegną znacznemu wzrostowi, może to być kwota maksymalnie kilkunastu złotych w skali miesiąca. Elektroosmoza z pewnością będzie mniej korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy oczekują błyskawicznych efektów osuszania budynku. Jednak ma szereg zalet obok których nie można przejść obojętnie. Poza niskimi kosztami liczy się również możliwość stosowania elektroosmozy o każdej porze roku – zarówno w letnich, jak i jesiennych i zimowych porach roku.