Planowanie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań przyczynia się do oszczędności, a w dłuższej perspektywie rachunki za media są o wiele niższe. Ekologia w aranżacji wnętrz przejawia się głównie w harmonii z przyrodą oraz maksymalnym wykorzystaniu dóbr, jakie daje natura bez wyrządzania jej szkód. Styl ekologiczny dzięki harmonii ze środowiskiem naturalnym zapewnia wysoki komfort mieszkańcom.
Spis treści
Czym charakteryzuje się styl ekologiczny w mieszkaniu?
Styl ekologiczny stosowany we wnętrzach charakteryzuje się głównie wykorzystaniem różnych sposobów, które przynoszą środowisku najmniej strat. W pomieszczeniach mieszkalnych stosowane są:
- duże płaszczyzny przeszkleń,
- energooszczędne oświetlenie,
- niewielka ilość mebli.
W aranżacji wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak drewno, glina, cegła i kamienie. Niewskazane są takie rozwiązania jak przyciemniane oświetlenie, plastikowe elementy wystroju czy zastawianie przestrzeni dużymi meblami. Styl ekologiczny uwydatnia otwartą przestrzeń, a w niewielkie pomieszczenia optycznie powiększa. Paleta kolorów oparta jest o jasne i ziemiste barwy, rozjaśniają one wnętrza oraz odbijają światło słoneczne, dzięki temu można liczyć na dużo niższe rachunki za prąd. Ekologia nierozłącznie związana jest z dużą świadomością tego, jak styl życia wpływa na środowisko naturalne. Z tego względu można zamontować widoczne liczniki zużycia wody i energii, dzięki temu od razu można sobie uzmysłowić, działania i urządzenia zużywają najwięcej energii.
Ekologia w mieszkaniu — troska o ochronę środowiska
Ekologiczny styl we wnętrzach jest równocześnie kojarzony z określonym trybem życia i dbaniem o energooszczędność odpowiednie segregowanie śmieci i racjonalne zużycie wody. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii, które są nastawione na realizowanie takich założeń. Dobrym przykładem mogą być perlatory stosowane w bateriach łazienkowych i kuchennych, a także lampy LED. Zastosowanie paneli słonecznych sprawia, że mieszkanie w takim budynku jest energooszczędne. Z kolei wykorzystanie niewielkich paneli słonecznych jest wystarczające do naładowania telefonu albo zasilenia wiatraka podczas upalnych dni. Ciekawym rozwiązaniem jest toaleta połączona z umywalką, wykorzystana woda do mycia zębów trafia bezpośrednio do zbiornika w toalecie i może być powtórnie wykorzystana do spłukiwania.
Do czyszczenia, prania i konserwacji powierzchni warto wykorzystywać naturalne sposoby zamiast kupowania różnorodnych środków chemicznych. Do prania mogą być wykorzystywane orzechy piorące, są one bardzo skuteczne i jednocześnie ochraniaj środowisko. Inne naturalne domowe sposoby to wykorzystywanie cytryny do polerowania, octu do dezynfekcji, a mydła do zmiękczania. Projektowane wnętrza w stylu ekologicznym nierozerwalnie związane są z minimalizmem, warto wykorzystać meble z odzysku i zdecydować się tylko na takie, które są niezbędne. Wszystkie elementy wnętrza powinny być eksploatowane jak najdłużej, dzięki temu powstaje o wiele mniej śmieci. Warto także pamiętać o innych ekologicznych rozwiązaniach dostępnych na blogu: https://www.energa.pl/zielone-pojecie.