We wcześniejszym artykule napisałem wam całkiem sporo informacji o tym, jak stworzyć piękne i wyróżniające się szafki. Podałem wam odpowiednie wymiary, które rzecz jasna mogą ulec zmianie, ale schemat budowy pudła pozostaje bez zmian. Warto jednak zauważyć, że objętościowo nie starczyło mi czasu na sklecenie wszystkich myśli. Wiedziałem, że zapomniałem o drzwiach i podsumowaniu. W dzisiejszym tekście zamierzam tą wiedzę uzupełnić, tak by szafka spełniała swoje podstawowe zadanie – była zdolna do przechowywania rzeczy. A jak tego dokona bez drzwi? No chyba, że komuś pasuje szafka bez drzwi – ponoć takie są nawet w modzie. Dla tych, którzy niezbyt sceptycznie podchodzą do tego pomysłu polecam dzisiejszy artykuł.
Drzwiczki są wykonane ze sklejki o grubości 12 mm. Przy wyborze materiału na nie należy zwrócić uwagę, aby płyta była równa, bez zwichrowań, powodujących nierówne domykanie. Po przycięciu arkusza sklejki na właściwy wymiar przystępujemy do osłaniania jej boków paskami okleiny. Dajemy ją z trzech stron (od strony zawiasu nie potrzeba). Listewki ozdobne na czoło drzwiczek należy wykonać z drewna litego. Tu efekt końcowy w dużej mierze zależy od gatunku drewna i właściwego doboru listew. Dobre efekty uzyskuje się łącząc listwy z różnych gatunków. Nie wolno jednak mieszać drewna iglastego z liściastym. Kształty dobieramy według uznania, odpowiednio do możliwości wykonania lub zakupu, zwracając tylko uwagę, aby listewki były proste, jednakowe i o równej grubości.
Strona, którą będą przyklejane, powinna być równa, a czoło obrobione i oszlifowane. Przed przyklejeniem należy listewki rozmieścić wstępnie, układając je na płycie drzwiczek. Po ostatecznym ustaleniu przerw między nimi przystępujemy do przyklejania. Najlepiej użyć kleju standardowego do tego typu prac. Przed smarowaniem wbijamy w sklejkę (w miejscu, gdzie wypada środek listewki) małe gwoździki, w ten sposób, aby wystawały o 4 – 5 mm, a następnie obcinamy ich łebki na wysokości 2 – 3 mm od sklejki. Po przyłożeniu posmarowanej klejem listewki ustalą ją one na właściwym miejscu. Klej nakładamy cienką warstwą na jej środek. Taką sarnę warstwę nakładamy na sklejkę, a następnie przykładamy listewką i dociskamy. Klej nie powinien wypływać na boki.
Po przyklejeniu wszystkich listewek, całość łączymy ściskami stolarskimi przez przyłożony klocek, a następnie sprawdzamy, czy wszystkie listewki zostały dobrze dociśnięte i nie przesunęły się. Po wyschnięciu kleju, naddatki listewek, wychodzące od dołu i góry poza sklejkę, obcinamy piłką z drobnymi ząbkami, zwracając uwagę, żeby nie zniszczyć okleiny na boku drzwiczek. Następnie wyrównujemy brzegi pilnikiem do metalu (zdzierakiem) i szlifujemy papierem ściernym. Po usunięciu zanieczyszczeń powstałych podczas klejenia, można drzwiczki pociągnąć lakierem bezbarwnym. Pokrywamy nim przynajmniej dwukrotnie. Po pierwszym lakierowaniu powierzchnię należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Drzwiczki są do boków przymocowane zawiasami taśmowymi. Dobór zamknięć (można na zatrzaski magnetyczne lub zamki) i uchwytów pozostawiamy wam.