Wiele osób lubi nie tylko górski klimat, ale również krajobraz i to nie tylko ten naturalny, ale również architektoniczny. Można namiastkę gór przenieść nawet na niziny, wystarczy zdecydować się na wykończenie domu w góralskim stylu. Podpowiemy jak to zrobić zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Poznajcie nasz poradnik na temat aranżacji i elewacji domu w góralskim stylu.
Spis treści
Czym charakteryzuje się dom w góralskim stylu?
Chcąc stworzyć dom w typowo góralskim stylu, trzeba wybrać też odpowiedni projekt. Najczęściej domy góralskie mają dwuspadziste dachy, choć zdarzają się też wielospadziste. Generalnie stromy dach w terenach górskich ma służyć dobremu odprowadzaniu wody, a także zsuwaniu się pokrywy śniegowej z powierzchni dachu, co ma zapobiec zbytniemu obciążeniu konstrukcji. Oczywiście elewacja wykończona jest w drewnie, a cokół bardzo często w kamieniu. Jeśli chodzi o samą bryłę, to elementem charakterystycznym jest też weranda na zewnątrz z kącikiem jadalnianym i wypoczynkowym. W końcu warto podziwiać piękną panoramę gór, gdy już się mieszka w takim miejscu. Weranda jednak nawet w warunkach miejskich i nizinnych będzie dobrym wyborem, zwłaszcza gdy otwiera się na ogródek skalny. Choć można ją zastąpić także tarasem wpisanym w konstrukcję budynku. Dom w góralskim stylu jest wyposażony również w rzeźbienia w drewnie nad progiem domu, a nawet na belce pod dachem. Oczywiście takiej architektury nie trzeba kopiować jeden do jednego. Typowo góralskie wykończenie sprawdzi się także na budynkach o nowoczesnej, bryłowej konstrukcji.
Wykończenie domu w kamieniu i drewnie lub ich imitacjach
Elewacja zewnętrzna domu w góralskim stylu może być tradycyjna, zatem oparta na balach drewnianych. Jednak domy z bali to konstrukcje, które musi wykonać doświadczona ekipa od A do Z. Dlatego warto zdecydować się na deski drewniane albo drewnopodobne. Te drugie będą lepsze pod tym względem, że nie będą wymagały dodatkowej impregnacji. Trzeba również przyznać, że taki materiał może świetnie imitować drewnianą powierzchnię słojów i sęków. Ponadto występuje w bogatej palecie kolorystycznej, zatem można wybrać różne odcienie drewna albo nietuzinkowe kolory. Na pewno obok drewna czy desek drewnopodobnych na elewację warto wybrać kamień. Oczywiście nie powinien być zbyt duży. Dobrze sprawdzi się łupek albo wapień czy też piaskowiec. Ten pierwszy jest najmniej nasiąkliwy, ale każdy wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci i powstawaniem zielonych wykwitów.
Dom w tynku modelowanym o strukturze drewna i kamieniu
Innym sposobem na wykończenie elewacji w góralskim stylu może być wybór tynku modelowanego imitującego powierzchnię drewna. Tego rodzaju tynki z daleka wyglądają niczym drewno. Przy tym powierzchnia jest gładka i odporna na czynniki zewnętrzne. Jeśli chce się wybrać trwałe, ale nietuzinkowe wykończenie i niestandardowy tynk, to modelowany o drewnianej strukturze będzie świetnym wyborem. Dobrze skomponuje się z drewnianą stolarką okienną, choć oczywiście pasować będzie także do tej plastikowej z okleiną, czy też aluminiowej imitującej powierzchnię drewna. Obecnie rozmaite materiały ją naśladują. Podobnie zresztą jest z kamieniem, który także może występować w formie imitacji.
Elementy elewacji zewnętrznej domu, które dodadzą góralskiego efektu
Warto zwrócić uwagę jeszcze na elementy dodatkowe. Na pewno zewnętrzne okiennice drewniane dobrze się sprawdzą. Mogą być utrzymane w kontrastującej barwie. Jak wiadomo mają służyć do zaciemniania wnętrza w razie potrzeby, ale otwarte tworzą nietuzinkowy efekt. Sielską aranżację współtworzą drewniane donice postawione na parapetach i wypełnione roślinami, które można spotkać na terenach górskich, a także kwiatami jednorocznymi. Belki zdobione rzeźbieniami to także element charakterystyczny, choć wymaga już kunsztu i zaangażowania zdolnego rzeźbiarza w drewnie.
A co z wnętrzem domu w góralskim stylu? Na co warto postawić? Na pewno we wnętrzu także powinno dominować drewno. Może ono wypełniać wszystkie albo tylko niektóre ściany. Istotne znaczenie ma to, czy chce się stosować meble wiszące, bo jak wiadomo na belach trudniej będzie je powiesić. Można wybrać także korkowe wykończenie. Dopełnieniem salonu na pewno będzie kominek, a jeśli nie ma poprowadzonej odpowiedniej wentylacji, to można wybrać po prostu atrapę dla dekoracyjnego efektu. Bez wątpienia sprawdzą się też meble z litego, ciosanego drewna.