Statystyki mówią, że większość Polaków choć raz w życiu słyszało o tym, że zużyte baterie są szkodliwe dla środowiska i nie należy wrzucać ich do zbiorczych pojemników na śmieci, ani nawet do pojemników służących segregacji śmieci. Baterie należy składować oddzielnie.
Producenci pojemników i koszy na śmieci oferują specjalne pojemniki przeznaczone specjalnie do składowania baterii. Są to pojemniki z przystosowanym do wielkości standardowej baterii wlotem. Zwykle pojemniki na śmieci tego rodzaju są jasno i czytelnie oznaczone, zwracają na siebie uwagę i nie mają zbyt dużych gabarytów. Pojemniki tego rodzaju możemy spotkać w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu, tj. szkoły, sklepy czy urzędy.
Pojemniki na baterie można spotkać w miejscach publicznych, tj. jak sklepy (Eco-Market.pl)
Dlaczego baterie są szkodliwe?
Baterie mają specyficzny skład chemiczny: zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt. Są to na przykład kadm, ołów, rtęć – metale, które przyczyniają się do rozwijania się chorób nowotworowych u ludzi. Poza tym, wyciekanie substancji niebezpiecznych z baterii w trakcie ich długoletniego pobytu na wysypisku mogłoby grozić niekontrolowanym zaburzeniom ekosystemu.
Nawet mały pojemnik posłuży nam na dłużej, fot. Eco-Market.pl
Segregacja baterii
Kluczem do walki z zanieczyszczenia środowiska substancjami szkodliwymi zawartymi w bateriach jest odpowiednie ich segregowanie. Jest to ważne do tego stopnia, że w Polsce (podobnie jak w wielu innych krajach europejskich) wprowadzone zostały dotkliwe kary za zaniechanie obowiązku separowania baterii od innych odpadów. Inaczej mówiąc, za wyrzucanie baterii do zbiorczego pojemnika na śmieci grozi nam grzywna w wysokości do 500 zł.
Na zdjęciu: mały pojemnik do zbierania baterii
Co zrobić, jeśli w naszym otoczeniu nie ma pojemników na baterie?
Niestety jednak, punktów, których można zostawić zużyte baterie jest niewiele. Jeśli mieszkańcy większości polskich osiedli nie zdążyli natknąć się na specjalny pojemnik na baterie w szkole dziecka lub w często odwiedzanym urzędzie czy osiedlowym sklepie, wówczas siłą rzeczy wyrzucają baterie do zbiorczych pojemników na odpady komunalne. Dlatego nie da się oprzeć wrażeniu, że duża część odpowiedzialności za stan segregacji odpadów niebezpiecznych, a za takie uznaje się baterie, leży na zarządcach osiedli, wójtach gmin i pracownikach urzędów miast w Polsce. Jeśli na twoim osiedlu nie ma pojemnika na baterie, możesz zgłosić się do zarządcy budynku, który w dalszej kolejności może uzyskać pojemnik na baterie od firmy, która zajmuje się odbiorem śmieci z terenu osiedla.