Dezynfekcja pomieszczeń jest działaniem mającym na celu usunięcie zagrożenia biologicznego, które może zaszkodzić zdrowiu oraz życiu. Takim zagrożeniem mogą być chociażby drobnoustroje oraz wytwarzane przez nich substancje, które wywierają szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Dezynfekcja pomieszczeń może być przeprowadzona zarówno w domu lub mieszkaniu, jak i miejscu pracy, miejscu publicznym czy w jakiejkolwiek innej lokalizacji, w której może się pojawić zagrożenie biologiczne. Nie ma znaczenia, czy mówimy o biurze, hotelu, restauracji, przychodni czy sklepie – może się zdarzyć, że w każdym z tych miejsc konieczne będzie przeprowadzenie działań dezynfekcyjnych.
Zresztą pod pewnymi względami nawet zwykłe sprzątanie łazienki połączone z użyciem mocnych środków czyszczących nosi znamiona dezynfekcji. Podobnie jak chociażby regularne dbanie o czystość w zakładach fryzjerskich czy profesjonalnych kuchniach. W takich przypadkach zwykła sanityzacja może nie wystarczyć, tym bardziej, że tego rodzaju miejsca są objęte dość szczegółowymi wymaganiami higieniczno-sanitarnymi.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji pomieszczenia, wykonanej przez firmę posiadającą odpowiednie certyfikaty i przeszkolony personel. Taką firmą jest PSG Polska, której doświadczenie i know-how zostały docenione chociażby przez PLL LOT, BNP Paribas czy Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. Łatwo się domyślić, że w każdym z wyżej wymienionych przypadków dezynfekcja wyglądała inaczej, ponieważ inne były okoliczności jej przeprowadzenia. Użyto także różnych sposobów na pozbycie się zarazków, takich jak:
- Ozonowanie, czyli obecnie najpopularniejszy sposób na dezynfekcję pomieszczeń. Odpowiednio przeprowadzone ozonowanie jest bezpieczne, niedrogie i przede wszystkim skuteczne. Poza tym jest to chyba najlepszy sposób na pozbycie się zarazków z domu lub mieszkania, stąd jego duża popularność wśród klientów indywidualnych.
- Woda wysokoozonowana – woda zawierająca rozpuszczony ozon, stosowana w szpitalach, przychodniach czy w profesjonalnych kuchniach.
- Zamgławianie ULV – substancja bakteriobójcza znajduje się w mgiełce złożonej z bardzo drobnych kropelek, odparowujących tuż po dotarciu na powierzchnię roboczą. Tego rodzaju mgiełka trafia do trudno dostępnych miejsc i może być stosowana wszędzie tam, gdzie dla ozonowania istnieją przeciwwskazania natury technicznej.
- Metoda opryskowa – środek biobójczy jest aplikowany w postaci oprysku. Metoda skuteczna, ale niekiedy należy poczekać nawet kilkanaście godzin, aby móc ponownie użytkować dane pomieszczenie.
Profilaktyczna dezynfekcja pomieszczeń
W niektórych przypadkach dezynfekcja pomieszczeń może być również przeprowadzona profilaktycznie, przed stwierdzeniem występowania zagrożenia biologicznego. Na przykład jeżeli w danym pomieszczeniu w domu będzie na stałe przebywała osoba chora, wówczas warto, na wszelki wypadek, z pomocą ozonowania pozbyć się zarazków z najbliższego otoczenia takiej osoby. Podobnie jest w przypadku miejsc, które długo nie były użytkowane – na przykład zamkniętych przez długi czas szkół lub przedszkoli.