Gryzonie rozmnażają się niezwykle szybko. W dodatku człowiek tworzy im idealne warunki do bytowania i rozwoju populacji. Szczury i myszy mogą być nosicielami groźnych chorób i pasożytów, dlatego ważne jest, aby regularnie zmniejszać ich liczebność, zwłaszcza w miastach. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, ta kwestia może dotyczyć również Ciebie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o deratyzacji szczurów.
Spis treści
Na czym polega deratyzacja szczurów?
Na deratyzację składa się ogół działań, mających na celu usunięcie szkodników z budynku. Cały proces odbywa się za pomocą odpowiednich środków zaradczych, dopasowanych do określonych sytuacji. Najczęściej wykorzystuje się trutkę w postaci ziarna, kostki, pasty, żelu lub granulatu. Stosuje się również różnego rodzaju pułapki i chwytacze na gryzonie.
Odszczurzanie przeprowadzane jest również poza przestrzeniami budynków. Kompleksowe podejście, obejmujące również otoczenie danego lokalu, to bardziej skuteczna deratyzacja. Białystok i inne duże miasta przeprowadzają rutynowe działania w tym kierunku, aby gryzonie nie uprzykrzały życia ich mieszkańcom.
Deratyzacja – czyj obowiązek?
Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi obowiązek deratyzacyjny spoczywa na posiadaczu lub zarządcy nieruchomości. Właściciel budynku jest zatem zobowiązany do zwalczania gryzoni i innych szkodników oraz usuwania ich odchodów i padłych osobników.
Deratyzację możemy wykonać samodzielnie lub z pomocą specjalistycznej firmy. Dokonywana na własną rękę, powinna być przeprowadzana z użyciem specjalnych środków gryzoniobójczych, dostępnych w sklepach. Przystępując do działania, nie można zapominać o umieszczaniu odpowiednich znaków, świadczących o przeprowadzanym odszczurzaniu. Należy również zadbać, aby do środków deratyzacyjnych nie miały dostępu dzieci, ani zwierzęta domowe.
Jakie są symptomy obecności gryzoni?
Szczury i myszy potrafią skutecznie ukryć się przed wzrokiem człowieka. Nie zawsze będziemy w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, czy w budynku występują gryzonie. Oto kilka symptomów, które mogą świadczyć o bytowaniu szkodników:
- zapach amoniaku;
- nadgryzienia na listwach i meblach;
- ślady odchodów;
- odgłosy (szczególnie bieganie, pisk, dźwięk obgryzania).
Jeśli z powyższych objawów występuje tylko ostatni, warto upewnić się, że źródłem hałasu są szczury, a nie np. kuny czy ptaki.
Firma deratyzacyjna z Białegostoku – dlaczego warto zatrudnić specjalistę?
Gryzonie nie tylko roznoszą choroby, ale powodują również zniszczenia w budynku. Obgryzają kable i rury, dewastują elewacje, pozostawiają odchody i mocz. Dopasowanie skutecznego środka może pomóc w zabezpieczeniu budynku od szkodników na dłuższy okres. Dlatego warto zatrudnić specjalistyczną firmę, świadczącą usługi deratyzacyjne. Profesjonalna usługa to również większy komfort mieszkańców. Wyszkoleni pracownicy dbają, aby cały proces przebiegał możliwe najsprawniej i najskuteczniej, bez zakłócania spokoju lokatorów.
Czy profesjonalna deratyzacja jest droga?
Koszt przeprowadzenia deratyzacji ponosi właściciel budynku. Wielu zarządców nieruchomości zastanawia się, ile wynosi odpłatność za taką usługę. Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Cena przeprowadzenia usługi odszczurzania jest zależna od wielu czynników, w tym od wielkości budynku i obranego środka zaradczego. Koszt deratyzacji na własną rękę często nie jest dużo niższy niż profesjonalna usługa. Warto zatem skontaktować się ze specjalistyczną firmą świadczącą deratyzacje w Białymstoku, w celu ustalenia korzystnych warunków.
Niezależnie od tego, czy szkodniki są dużym problemem w naszej nieruchomości, odszczurzanie należy przeprowadzać regularnie. Okresowa deratyzacja jest obowiązkiem ciążącym na właścicielach w wielu polskich gminach. Aby przeprowadzić ją skutecznie i w warunkach komfortowych dla mieszkańców, skontaktuj się z profesjonalną firmą zwalczającą szkodniki.