Do wykonania większości projektów wystarczą cztery warstwy lakieru. Niektóre jednak, dla ochrony przed podarciem i zniszczeniem, będą wymagać nałożenia sześciu warstw. Taca w groszki i krzesła w stylu rustykalny to przykłady przedmiotów wymagających użycia sześciu warstw lakieru. Jeśli chcesz uzyskać powierzchnię gładką jak emaliowana, musisz kolejne warstwy lakieru polerować papierem ściernym. By była całkiem gładka, trzyj mocniej w miejscach, gdzie są grudki lub pyłki, uważając jednak bardzo, by nie na-ruszyć powierzchni samego obraz-ka. Wszelkie pyłki wycieraj miękką, lekko wilgotną szmatką. Po wysuszeniu powtórz czynności; poleruj co drugą warstwę, aż otrzymasz zadowalający efekt. Użycie lakierów w sprayu skra-ca czas pracy. Są droższe, ale lepsze do pokrywania powierzchni o nie-regularnym kształcie – takich jak np. jajko. To, czy użyjesz lakieru wodnego, spirytusowego, błyszczącego, matowego czy półmatowego, jest sprawą twojego gustu. Wypróbuj najpierw na ścinkach. Lakier poliuretanowy może przyciemnić obraz, poza tym z czasem żółknie, co może być pożądane, jeśli zależy ci na uzyskaniu efektu postarzenia.
Warto pamiętać, że lepiej zastosować większą ilość cienkich warstw lakieru niż mniejszą grubych. Nakładaj lakier dobrej jakości, niegubiącym włosia, płaskim pędzelkiem o szerokim końcu. Jego wielkość dobierz w zależności od wymiarów zdobionego przedmiotu. Zanurz czubek pędzelka w lakierze; nie nabieraj za dużo lakieru, żeby nie kapał. Trzymaj pędzel pod kątem 45 stopni. Lekko przeciągaj po powierzchni przedmiotu, zaczynając od środka, zawsze wzdłuż włókien drewna, pokrywając powierzchnię równą, cienką warstwą. Wysusz dokładnie. Na czas suszenia schowaj przedmiot do pudełka, by osłonić go przed kurzem. Lakierowanie jajka – czy zawieszone w ten sposób jajko z niczym się nie styka. Pozwoli ci to na obracanie jajka podczas lakierowania – bez dotykania go. Obrotowa podstawka jest przydatna podczas lakierowania, gdyż pozwala na obracanie przedmiotu bez zostawiania na nim odcisków palców. Zanim przystąpisz do pracy, osłoń jej powierzchnię folią. Używając lakieru w sprayu, dobrze jest umieścić przedmiot w kartonowym pudełku i postawić je na obrotowej podstawce. Osłoń twarz maseczką. Pryskając lakierem, powoli obracaj podstawkę. Jeśli nie używasz lakieru w sprayu, przylep kawałki masy klejącej do otworów na obu końcach wydmuszki i włóż w nie pinezki. Następnie oprzyj je na brzegach rolki taśmy klejącej.
Wszystkie czynności konieczne do realizacji projektu wykonuj dokładnie i nie próbuj niczego przyśpieszać. Tylko w ten sposób unikniesz błędów. Już na samym początku sprawdź jakość wszystkich materiałów. (Jak papier reaguje na działanie kleju bardzo się rozciąga? Czy lakier zmienia jego kolor lub przejrzystość?). Większość błędów łatwo naprawić, jeśli to się nie uda, można zamaskować usterkę, przyklejając na wierzchu mniejszy obrazek. Jeśli przy klejeniu powstanie pęcherzyk powietrza, delikatnie odklej obrazek aż do tego miejsca. Dodaj jeszcze odrobinę kleju i z powrotem przyklej, pomagając sobie szpachelką. Jeśli spostrzeżesz pęcherzyk powietrza dopiero po wyschnięciu kleju, ostrym skalpelem natnij po linii najbliższej krawędzi, ostrożnie podważ obrazek ostrzem skalpela, następnie wykałaczką lub szpilką dołóż odrobinę kleju. Przyklej z powrotem obrazek, usuwając ostrożnie nadmiar kleju powietrze zetrzyj gąbką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.Wilgotny papier zwykle nie drze się prosto, linia rozdarcia jest poszarpana, a z jednej strony widać biały spód papieru. Na szczęście właśnie to ułatwia reperację. Oderwij uszkodzony kawałek, najpierw sklej oddartą część z widocznym białym spodem. Posmaruj go minimalną ilością kleju i ułóż na nim brakujący kawałek, dopasowując starannie fragmenty obrazka. Delikatnie wygładź wilgotną ściereczką, uważając, by się nie przesunął. Odklejanie się obrazków Zdarza się to na brzegach, jeśli zostały posmarowane zbyt małą ilością kleju. Unieś delikatnie odstający brzeg skalpelem, następnie szpilką, wykałaczką lub pędzelkiem nałóż pod spód trochę czystego kleju poliwinylooctanowego. Dociśnij mocno i przez chwilę przytrzymaj. Zetrzyj nadmiar kleju. Może trzeba będzie jeszcze przycisnąć klejony fragment, na przykład grubą książką. Zawsze jednak najpierw przy-kryj obrazek szmatką, by zabezpieczyć go przed uszkodzeniem. Usuwanie obrazka Jeśli jeszcze przed lakierowaniem stwierdzisz, że Twoja praca ci się nie podoba, nie ma powodu do rozpaczy. Możesz odkleić obrazek. Najpierw zmiękcz klej na krawędziach jednego z elementów za po-mocą ciepłej, wilgotnej gąbki lub kawałka waty. Następnie wsuń pod spód cienki, tępy brzeg szpachelki i delikatnie unoś po trochu obrazek, aż odkleisz całość. Wszelkie pozo-stałości sczyścisz papierem ściernym po wysuszeniu.