W niektórych mieszkaniach to duże odrębne pomieszczenie, w innych jedynie niewielki, wyodrębniony aneks. Kuchnia, bo o niej mowa, wymaga szczególnej troski w kwestii czystości. To tu przygotowujemy i często również spożywamy posiłki. Spędzamy tu również dość dużo czasu. Chyba każdy wie, że każda “domówka” prędzej czy później kończy się w kuchni. Istotnym elementem każdej kuchni są szafki. Jak dbać o ich czystość? Czego używać do mycia szafek kuchennych? Jakie są domowe sposoby czyszczenia mebli kuchennych na wysoki połysk, matowych i okleinowanych?
Spis treści
Mycie szafek kuchennych – podstawowe zasady
Stosuj wyłącznie środki czystości dedykowane do określonego typu mebli.
W supermarketach, drogeriach i innych sklepach z chemią gospodarczą znajdziesz szeroki wybór detergentów dedykowanych do określonego typu nawierzchni. Część z nich przeznaczona jest do mycia szafek lakierowanych inne do matowych a jeszcze inne do okleinowanych. Stosując właściwy środek, masz pewność, że nie uszkodzisz nawierzchni, a meble będą służyły przez wiele lat.
Sprawdź jak czyścić różne rodzaje mebli za pomocą urządzeń Kärcher >>
Używaj miękkich ściereczek lub gąbek.
Pamiętaj, by do mycia szafek kuchennych używać wyłącznie miękkich ściereczek lub gąbek. W większości przypadków sprawdzą się te wykonane z mikrofibry. Szorstka strona gąbki lub druciane myjki mogą nie tylko zmatowić, ale i porysować delikatną powierzchnię frontów kuchennych.
Sprawdź działanie detergentu na niewielkiej powierzchni w małowidocznym miejscu.
Zanim zaczniesz stosować nowy środek czystości, zawsze zrób próbę. Nałóż niewielką ilość detergentu na szmatkę i wetrzyj go w małowidocznym miejscu. Jeśli nie spowoduje przebarwień czy innych uszkodzeń możesz stosować go do mycia swoich mebli kuchennych. Ta zasada dotyczy zarówno środków czystości kupionych w sklepie, jak i tych, wykonanych samodzielnie w domu.
Myj szafki kuchenne regularnie.
Na szafkach kuchennych osadza się nie tylko kurz, ale również tłuszcz i inne osady powstające podczas gotowania. Dodatkowo przygotowanie posiłków często łączy się z plamami z jedzenia. O ile w innych pomieszczeniach kurze wystarczy wytrzeć raz w tygodniu, o tyle na sprzątanie kuchni warto przeznaczyć co najmniej kilka minut każdego dnia. Nowopowstałe zabrudzenia usuniesz zwykle jednym przetarciem. Nagromadzony i zaschnięty brud, zwłaszcza ten tłusty, wymaga większych nakładów pracy i silniejszych środków czystości.
Domowe sposoby mycia szafek kuchennych
Podczas sprzątania warto stosować patenty znane od lat. Są one nie tylko tanie, ale również zwykle bardzo skuteczne. Zamiast drogich detergentów do mycia szafek kuchennych użyj środków, które z pewnością masz w domu:
- Płyn do naczyń – doskonale poradzi sobie z usunięciem tłuszczu z frontów szafek czy okapu. Możesz dodać go do ciepłej wody i takim roztworem umyć szafki z zewnątrz i od środka. Naprawdę brudne miejsca doczyścisz kroplą płynu wylaną na szmatkę.
- Soda oczyszczona – znaleźć ją można w każdej kuchni. Przyda się nie tylko do wypieków, ale również do mycia np. szafek kuchennych. Świetnie usuwa kurz i tłuszcz. Pamiętaj, jednak by nie stosować jej do lakierowanych i drewnianych mebli kuchennych. Może spowodować ich zmatowienie, a nawet zarysowanie.
- Ocet – to kolejny tani i bardzo skuteczny pomocnik w walce z brudem. Wystarczy połączyć jedną miarkę octu z 10 miarkami wody i tak powstałą miksturą spryskać meble. Następnie dokładnie je wytrzeć miękką szmatką. Jeśli nie lubisz zapachu octu, dodaj do wody kilka kropli olejku eterycznego lub soku z cytryny.
Jak myć fronty szafek na wysoki połysk?
Zacznijmy od tego, czym nie myć szafek kuchennych na wysoki połysk. Nie zaleca się używania detergentów na bazie alkoholu, amoniaku i innych silnych środków. Należy unikać również wszelkiego typu środków z drobinkami, które mogłyby porysować powierzchnię mebli oraz mleczek do czyszczenia. Te ostatnie mogą zmatowić lakierowane meble. Do mycia mebli z połyskiem najlepiej używać wody z płynem do naczyń i miękkiej ściereczki. Dobrze sprawdzi się również delikatny środek do mycia szyb. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń warto pamiętać o dokładnym przetarciu mebli suchą ściereczką. W ten sposób unikniemy niechcianych zacieków.
Czego używać do mycia matowych szafek kuchennych?
Matowe meble kuchenne są chyba najprostsze w utrzymaniu czystości. Zwykle można je myć większością dostępnych środków. Oprócz płynu do naczyń sprawdzi się woda z dodatkiem mydła, octu lub sody oczyszczonej. W razie potrzeby można użyć również mleczka albo dedykowanego detergentu. Należy jednak pamiętać, by unikać silnie żrących środków i tych z drobinkami. Mogą one porysować fronty kuchenne. Do codziennej pielęgnacji sprawdzi się również płyn do szyb. Matowych szafek kuchennych nie myje się jedynie środkami o właściwościach nabłyszczających.
Jak dbać o szafki kuchenne okleinowane?
W przypadku szafek kuchennych okleinowanych można używać zarówno domowych, jak i kupnych detergentów. Po raz kolejny należy unikać jedynie silnych środków, które mogłyby uszkodzić nawierzchnię. Warto pamiętać również, by do czyszczenia okleinowanych szafek kuchennych nie stosować zbyt dużej ilości wody. Większość z nich jest odporna na jej działanie. Jednak zbyt mocne nasączenie szafek może doprowadzić do trwałych uszkodzeń, dlatego po umyciu szafek okleinowanych warto wytrzeć je do sucha miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Mycie wnętrza szafek kuchennych
Raz na kilka tygodni warto dokładnie umyć wnętrze szafek kuchennych. Zacznij od wyjęcia wszystkich produktów znajdujących się w środku. Wyrzuć te popsute lub przeterminowane. Następnie dokładnie umyj wnętrze szafki, nawet jeśli wydaje się czyste. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się brudu, ale również zabezpieczysz kuchnię przed molami spożywczymi czy muszkami. Na koniec wstaw pozostałe produkty do szafki. Pamiętaj, by te, których termin przydatności jest najbliżej, znajdowały się pod ręką.
Czytaj więcej: Jak pozbyć się moli spożywczych?
Utrzymaj czystość na dłużej.
Mycie szafek kuchennych to tylko niewielka część sprzątania kuchni. Chcąc utrzymać czystość na dłużej, pamiętaj, by zawsze po skończonym gotowaniu przetrzeć fronty i blaty kuchenne. Podczas gotowania posiłków uruchom okap. Na zakończenie dnia warto również zamieść i umyć podłogę w kuchni odpowiednim mopem. Tych kilka czynności pozwoli Ci utrzymać ład w kuchni na dłużej.
Sprawdź też: Czy warto wybrać elektryczny mop do podłóg?
Źródła:
- https://www.brw.pl/blog/czym-myc-szafki-kuchenne-z-tluszczu/
- https://www.kuchenny.com.pl/2229-18-czyszczenie-szafek-kuchennych–praktyczne-porady-i-domowe-sposoby.html
- https://solgaz.eu/blog/czym-myc-szafki-kuchenne-z-tluszczu-podpowiadamy/