Odpowiedni wybór mebli ma kluczowe znaczenie dla efektywnego wykorzystania przestrzeni. Wpływa ponadto na funkcjonalność i estetykę wszystkich rodzajów pomieszczeń. Jakie wyposażenie nada się więc do małych i ciasnych kuchni? Odpowiedź na to pytanie warto znać już na etapie projektowania.
Spis treści
Optymalne rozwiązania do kuchni
Zagospodarowanie niewielkiego pomieszczenia wymaga wykorzystania każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Wykonanie tego zadania ułatwią niektóre meble kuchenne, a zwłaszcza:
- wielofunkcyjne stoły;
- zorganizowane szuflady;
- wysokie szafki.
Stoły zapewnią dodatkową strefę do przechowywania różnych przedmiotów. Modele z dyskretnymi szufladami oraz szafkami posłużą do składowania naczyń i sztućców.
Szuflady z organizerami pozwolą wygodnie umieszczać w nich artykuły niewymiarowe (m.in. trzepaczki, chochle i obieraczki), a nawet spożywcze, czyli głównie przyprawy i suchą żywność. Tego typu meble bywają pomocne w utrzymywaniu należytego porządku.
Natomiast wysokie szafki umożliwiają efektywne użytkowanie powierzchni płaskich. Służą do przechowywania różnych artykułów sezonowych poza zasięgiem wzroku.
Wyposażenie akcesoryjne
Chwilę czasu wolnego należy spędzić również nad wyborem odpowiedniego wyposażenia akcesoryjnego. Przydatne elementy to:
- haczyki;
- wieszaki;
- wkładki organizacyjne (umieszczane np. na drzwiczkach od szafek);
- kosze na owoce i warzywa.
Inspiracji na ich sprytne umieszczenie można poszukiwać m.in. na różnych stronach internetowych. Niektórzy projektanci prowadzą bezpłatne blogi, które zawierają ciekawe porady i wskazówki.
Znaczenie wyboru kolorów i materiałów odpowiednich dla małych kuchni
Na funkcjonalność małych kuchni znacząco wpłynie również wybór odpowiednich kolorów i materiałów. Słuszność tego stwierdzenia można zaobserwować m.in. w przypadku wykorzystania szkła. Surowiec ten umożliwia swobodny przepływ światła, a tym samym przyczynia się do optycznego zwiększenia metrażu pomieszczenia.
Zaleca się też umieszczenie luster na ścianach przylegających do umywalek. Niektórzy projektanci wykorzystują je do stworzenia nawet szerokich paneli – przypomina to wykorzystanie płytek ceramicznych w łazienkach. Zwierciadła mogą pokrywać także wszystkie drzwiczki od szafek, a zamysł ten będzie prezentować się spektakularnie w stylu futurystycznym.
Jeżeli chodzi o wzornictwo, to najlepiej wybrać minimalistyczne. Sprzyja ono zachowaniu harmonii oraz uniknięciu rezultatu nadmiernego przepełnienia.
Kolory w małej kuchni
Odpowiednie będą jasne kolory, a zwłaszcza:
- biały;
- beżowy;
- pastelowy niebieski;
- promienny żółty;
- delikatny szary.
Lepiej unikać użycia barw bordowych, granatowych, brązowych i ciemnozielonych. W małych pomieszczeniach stają się one przytłaczające i nieprzyjemne w odbiorze, szczególnie w połączeniu z brakiem okna.
Meble kuchenne matowe czy z połyskiem – które wybrać?
Zainteresowani muszą wybrać pomiędzy meblami matowymi i połyskliwymi. Pierwsze pochłaniają światło (sprzyja to eliminowaniu odblasków), a drugie je przyciągają (przydatne w kuchniach niedostatecznie oświetlonych). Należy mieć na uwadze, że oba rozwiązania cechują się własnymi zaletami i wadami:
- matowe – nie ulegają uszkodzeniom, ale trudno się je czyści;
- połyskliwe – wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką, ale są narażone na zarysowania i pojawianie się nieestetycznych śladów od palców.
Innowacyjne rozwiązania w kuchni – które z nich warto rozważyć?
Wygodę użytkowania kuchni o małym metrażu poprawi zastosowanie technologii SMART. Proponowane rozwiązania to:
- systemy oświetlenia – umożliwią one dostosowanie natężenia i koloru światła do różnych potrzeb;
- urządzenia do monitorowania zużycia energii – przełożą się na oszczędności finansowe i środowiskowe;
- sprzęt AGD – da się nim sterować za pomocą aplikacji mobilnych, więc ogranicza się czas potrzebny do przygotowania poszczególnych dań.
W szufladach da się zainstalować nawet cyfrowe wagi kuchenne. Wykorzystanie metod typowych dla SMART sprawdzi się w projektach nowoczesnych, mniej w wystrojach klasycznych czy typu vintage.
Porady ogólne
Należy ograniczyć w kuchni ilość zbędnych przedmiotów i akcesoriów – pozwoli to uniknąć bałaganu i zwiększy przestrzeń użytkową. Dotyczy to zwłaszcza różnych ozdób, często nawet roślin. Osoby lubiące kontakt z naturą mogą pozwolić sobie na doniczki np. z miętą lub bazylią, aby mieć świeże zioła zawsze pod ręką.
Podsumowując, wyposażenie i meble kuchenne do małej kuchni powinny być wielofunkcyjne, a ponadto wyposażone w technologię SMART. Ich wnętrze można urozmaicić poprzez zastosowanie ciekawych gadżetów akcesoryjnych.
Artykuł partnera.