Aranżując mieszkanie wiele osób wybiera tradycyjne rozwiązania w postaci klasycznych farb do malowania ścian. Niektórzy jednak dekorują wnętrza w nowoczesny sposób za pomocą lameli czy ostatnio bardzo modnego stiuku. Czym jest ten rodzaj dekoru i w jaki sposób można go wykonać?
Spis treści
Stiuk – co to jest?
Stiuk to nic innego jak masa dekoracyjna w skład której wchodzi zaprawa wapienna, gipsowa lub zmieszana oraz proszek albo piasek marmurowy. Zaletą tego surowca jest zdecydowanie szybkość wiązania, ze względu na bardzo łatwą formę. Stiuk coraz częściej jest wykorzystywany w wielu pomieszczeniach z uwagi na ochronę przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Dodatkowo tego typu materiał doskonale zabezpieczy wnętrze przed wilgocią, dzięki warstwie ochronnej z naturalnego wosku.
Jak wykonać stiuk?
Prawidłowe wykonanie stiuku składa się z kilku etapów. Wcześniej jednak należy przygotować niezbędne narzędzia i materiały.
- Etap 1 to zabezpieczenie wszystkich elementów oraz powierzchni sąsiadujących z pomieszczeniem na których będzie wykonywany stiuk. Wszystkie akcesoria, które mogą być zdemontowane, usuwamy na czas remontu. Pamiętajmy, że elementy, których nie jesteśmy w stanie zdemontować należy dokładnie okleić taśmą malarską.
- Etapem 2 jest przygotowanie powierzchni na której będzie nakładany stiuk. Miejsce powinno być suche, oczyszczone i równe, aby po nałożeniu masy nie powstały żadne niedoskonałości. Na nawierzchnię należy nałożyć dodatkowo specjalny podkład gruntujący, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że stiuk zachowa swoją trwałość na długo.
- Etap 3 to przygotowanie masy, którą wcześniej po otwarciu należy dokładnie wymieszać w celu uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie tak przygotowana masa jest gotowa na nałożenie. Ważne jest, aby masę nakładać za pomocą odpowiedniej pacy oraz szpachelki kątowej do trudno dostępnych miejsc.
- Etapem 4 jest nakładanie stiuku najpierw w miejsca najbardziej niedostępne a dopiero na resztę powierzchni. Masa nakładana jest w bardzo dokładny sposób wolno i stopniowo tak, aby pokryć wszystkie miejsca na całej powierzchni. Starajmy się nakładać cienką warstwę stiuku, unikając nierówności. Kiedy pierwsza warstwa zostanie nałożona, należy odczekać ok. 3 godziny na wyschnięcie. Jak sprawdzić czy stiuk jest już suchy? Najlepiej w miejscach, gdzie została nałożona najgrubsza warstwa, czyli na taśmie malarskiej i w rogach. Kiedy masa jest już sucha, trzeba ją bardzo delikatnie i starannie przeszlifować, aby uniknąć nieestetycznych zgrubień. Drugą warstwę dekoru należy rozpocząć od narożników ze względu na szybkość wysychania. Całość rozprowadzamy w taki sposób, aby uzyskać gładką i równą powłokę. Nakładając trzecią warstwę wybłyszczamy powierzchnię materiału bardzo dokładnie po uprzednio wyschniętej powłoce. Tutaj warto być bardzo dokładnym i precyzyjnym, w przeciwnym razie efekt nabłyszczania nie będzie miał sensu. Z racji tego, że trzecia warstwa jest najcieńsza, jeżeli zauważymy nadmiar materiału, trzeba go od razu usunąć.
- Etap 5 to wykonanie woskowania nawierzchni po ok. 24 godzin od wyschnięcia. Wosk nakładamy cienką warstwą za pomocą pacy unikając nadmiernej ilości. Kiedy wyschnie możemy wypolerować całą nawierzchnię bawełnianą ściereczką.
Dla osób początkujących, które chcą spróbować wykonać stiuk samodzielnie polecamy filmy instruktażowe. Instrukcja krok po kroku może okazać się pomocna zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie wykonywały tego typu dekoracji.