Gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój to jedne z najważniejszych idei postępowego myślenia o wzroście gospodarczym, który nie musi odbywać się kosztem środowiska. Czym właściwie charakteryzuje się gospodarka o obiegu zamkniętym i co jest jej celem? Jak może w praktyce wyglądać realizacja modelu GOZ i jak z gospodarką cyrkularną radzimy sobie na gruncie polskim?
Spis treści
Na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy)?
Gospodarka o obiegu zamkniętym, znana również jako gospodarka cyrkularna (z ang. circular economy), to stosunkowo nowa koncepcja ekonomiczna zakładająca możliwość wzrostu gospodarczego przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Model gospodarki obiegu zamkniętego przeciwstawia się klasycznemu modelowi gospodarki liniowej i zakłada, że produkty i surowce powinny pozostawać w obiegu gospodarczym tak długo, jak to tylko możliwe, ponieważ pozwoli to w istotnym stopniu zminimalizować eksploatację naturalnych zasobów. W modelu GOZ zmierza się do redukcji ilości odpadów, które w praktyce są postrzegane jako zasoby – odpad w zamkniętej pętli procesów produkcyjnych wykorzystać można ponownie jako surowiec do produkcji nowych dóbr. Gospodarka cyrkularna umożliwia jednocześnie racjonalne zarządzanie energią, sprzyja redukcji zanieczyszczeń i prowadzi do zmniejszenia emisji CO2.
Jak prezentuje się gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce?
Gospodarka cyrkularna ma coraz więcej orędowników w naszym kraju, dzięki czemu na gruncie circular economy możemy pochwalić się już dokonaniami. Od lat jednym z promotorów idei GOZ w Polsce jest działająca na terenie całej Europy, a wywodząca się ze Skandynawii firma Stena Recycling. Stena Recycling, lider kompleksowych usług z zakresu zarządzania odpadami, recyklingu i konsultingu środowiskowego, jest pomysłodawcą i organizatorem konkursu Stena Circular Economy Award, który wyróżnia liderów GOZ, tj. firmy promujące lub wdrażające idee gospodarki cyrkularnej oraz nagradza pomysły studentów zaangażowanych w tworzenie rozwiązań z zakresu GOZ. Właśnie rozpoczyna się V już edycja konkursu Stena Circular Economy Award, dzięki czemu polscy przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i propagatorzy GOZ mogą wymieniać pomysły, wiedzę i doświadczenia.
GOZ – przykłady i inspiracje dla firm przyszłości
Konkurs organizowany corocznie przez Stena Recycling to dowód na to, że w Polsce nie brakuje chęci i pomysłów do tego, by w praktyce realizować postulaty gospodarki obiegu zamkniętego. Lista laureatów Stena Circular Economy Award z ostatnich lat to przegląd ciekawych rozwiązań zastosowanych przez działające w Polsce firmy. Wyróżnione zostały m.in. wdrożona przez producenta mebli biurowych koncepcja wydłużenia czasu użytkowania oferowanych produktów i ich powtórnego przetworzenia, regeneracja i naprawa urządzeń elektronicznych przez jednego z operatorów sieci komórkowej czy praktyka znanej sieci handlowej promująca wśród klientów zakupy z własnymi opakowaniami. Przy okazji konkursu Stena Recycling stworzyła interesujący e-book: Liderzy GOZ w Polsce – dobre praktyki konkursu Stena Circular Economy Award, -kompendium o modelu GOZ i konieczności jego wprowadzania uzupełnione o liczne przykłady rozwiązań z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym z kraju i ze świata. Zachęcamy gorąco do jego lektury wszystkich zainteresowanych tematem GOZ.