Kwiaty cebulowe to bardzo wdzięczna grupa roślin, do której zalicza się wiele różnorodnych gatunków i odmian kwiatów. Dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie? Przede wszystkim są łatwe w uprawie, a ponadto ich kwiaty pojawiają się już wczesną wiosną, dzięki czemu rabaty po zimie przestają się być przygnębiająco puste i szare. Są zwiastunem wiosny, a wiele z nich dodatkowo pięknie pachnie. Jak i gdzie sadzić je w ogrodzie, aby pięknie zakwitły i cieszyły oko przez całe lato? Przeczytaj poniżej. Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić dobre cebule kwiatowe? To sprawdź tutaj.
Spis treści
Gdzie sadzić rośliny cebulowe?
Kwiaty cebulowe najlepiej czują się na miejscach nasłonecznionych lub delikatnie zacienionych, np. pod koronami drzew. Warto wybierać również stanowiska zaciszne. Trzeba mieć też na uwadze, że rośliny te przez około trzy miesiące rosną bardzo intensywnie, ale potem zamierają. Dlatego lepiej sadzić je w miejscach, gdzie ich nagłe zniknięcie nie będzie aż tak widoczne. Dobrym sąsiedztwem dla nich będą np. byliny które swój wzrost rozpoczynają późną wiosną tj. funkie czy rodgersje lub też niskie płożące byliny.
Jeśli chodzi o wymagania glebowe kwiatów cebulowych to najlepsze będą dla nich podłoża przepuszczalne, próchniczne i żyzne. Preferują gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, w granicach 6,5 – 7,5.
Ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża przed sadzeniem. Około 2-3 tygodnie wcześniej glebę należy przekopać, usunąć z niej chwasty oraz wymieszać ją z kompostem albo wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
Kiedy sadzimy kwiaty cebulowe?
Najlepszym terminem sadzenia jest jesień, oczywiście dla tych gatunków które mogą zimować w gruncie. Większość sadzimy we wrześniu oraz październiku, ale narcyzy i szachownice lepiej posadzić już pod koniec sierpnia lub z początkiem września. Niektóre gatunki tj. begonie, dalie, frezje, kroksomie czy mieczyki są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego sadzimy je dopiero wiosną, a na miejsca stałe po przejściu ostatnich przymrozków. Ta grupa zakwita latem oraz jesienią. Pamiętajmy aby pilnować terminów sadzenia. Od tego zależy tworzenie się kwiatów. Jeśli zrobimy to zbyt późno to może się zdarzyć, że rośliny nie zakwitną.
Zakup cebul do posadzenia
Wybierajmy tylko zdrowe okazy, które widać, że są jędrne i dorodne. Unikajmy młodych i niewielkich cebul, ponieważ muszą one mieć czas na rozwój, a swoją pełną okazałość osiągną dopiero po około 2-3 latach od posadzenia. Przy zakupie należy wybierać egzemplarze które są całe, bez uszkodzeń mechanicznych, obtarć czy nacięć, pozbawione nalotu, pleśni czy plam. Zrezygnujmy też z takich, które posiadają otwory czy korytarze, świadczące o tym, że są zamieszkałe przez szkodniki. Warto pamiętać również, że cebule muszą być w stanie spoczynku, więc nie powinny posiadać liści, a jedynie niewielkie, delikatne korzonki. Im większe i ładniejsze będą zakupione cebule, tym ładniej zakwitną.
Sadzenie cebul krok po kroku
Podstawową zasadą o której należy pamiętać jest to, że cebule sadzimy na głębokości, która jest równa ich trzykrotnej wysokości. Zależy to jednak również od rodzaju podłoża. Na glebach lekkich cebule powinny zostać posadzone nieco głębiej, a na bardzo ciężkich trochę płycej. W przypadku bardzo lekkich gleb, na dno dołka można wsypać trochę kompostu, a na glebach ciężkich piasku.
Przed posadzeniem cebule warto zaprawić, czyli moczyć je w środku grzybobójczym przez około pół godziny. Szczególnie jest to wskazane w przypadku cebul, które wykopaliśmy z ogródka, ale tym sklepowym również się przyda. Cebule umieszczamy we wcześniej przygotowanych dołkach o odpowiedniej głębokości i takiej szerokości, aby nie stykały się ze sobą. Sadzimy je zawsze wierzchołkiem do góry, a piętką do dołu (czyli miejscem z którego wyrastają korzenie), a następnie zasypujemy ziemią. Możemy je również sadzić w specjalnych plastikowych lub metalowych koszykach, które są świetnym rozwiązaniem dla mniej wprawnych ogrodników. Dodatkowo chronią one przez szkodnikami i ułatwiają identyfikację gatunków.