Ubezpieczenie nieruchomości jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jednak każdego roku wykupuje je setki tysięcy właścicieli domów i mieszkań. Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym ochrona będzie miała charakter kompleksowy i zostanie skrojona na miarę potrzeb domowników.
Wybór ubezpieczeń na rynku jest tak szeroki, że z pewnością każdy znajdzie polisę idealną dla siebie. Wystarczy przejrzeć ranking ubezpieczeń nieruchomości na ubezpieczeniaonline.pl i sprawdzić, która polisa spełnia stawiane jej wymagania.
Spis treści
Ubezpieczenie nieruchomości składa się z kilku części
Patrząc na dowolną polisę ubezpieczeniową mieszkania lub domu, można zauważyć, że dokument składa się z kilku różnych części. Najczęściej jest on podzielony ze względu na rodzaj ubezpieczenia oraz ryzyka, jakie obejmuje. Podstawą jest ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, a więc tych, które występują niezależnie od woli ludzkiej. Zalicza się do nich m.in. pożar, zalanie, powódź, uderzenie pioruna lub śnieżycę. W zależności od firmy, od zdarzeń losowych ubezpiecza się osobno mury i elementy stałe mieszkania, a osobno ruchomości domowe (wyposażenie). Drugą częścią ubezpieczenia mieszkania jest zwykle ubezpieczenie na wypadek kradzieży i wandalizmu, a trzecią ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
Polisa może zawierać również ubezpieczenia dodatkowe, chroniące nie tylko nieruchomość, ale również jej mieszkańców. Często jest to ubezpieczenie:
- następstw nieszczęśliwych wypadków,
- assistance home, pozwalający na skorzystanie z usług hydraulika, ślusarza lub innych specjalistów, naprawiających szkody w domu,
- opieki medycznej, dzięki któremu domownicy mogą skorzystać z wizyty lekarza w domu.
Wraz z domem lub mieszkaniem można ubezpieczyć również elementy małej architektury, np. znajdujące się w ogrodzie ławeczki, drewniane domki czy huśtawki.
Ubezpieczenie mieszkania – wartość odtworzeniowa czy rzeczywista?
Ubezpieczenie domu i mieszkania może być zawarte w dwóch wariantach – odtworzeniowym lub rzeczywistym. Niekiedy ubezpieczający może wybrać wariant, a w niektórych przypadkach jest on z góry narzucony przez ubezpieczyciela. Wartość odtworzeniowa w przypadku ubezpieczenia nieruchomości oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w wysokości, która pozwala na przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed szkody, nie pomniejszając jej o stopień zużycia. Z kolei wartość rzeczywista to wartość pomniejszona o stopień zużycia, czyli amortyzację.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
Jest wiele czynników wpływających na koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania. Warto wiedzieć, że poszczególne ryzyka są wyceniane osobno, a więc stawka za ubezpieczenie w przypadku zdarzeń losowych może być znacznie niższa niż ubezpieczenie na wypadek kradzieży. W oszacowaniu kosztów pomoże kalkulator ubezpieczenia mieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu/96.html.
Chcąc obniżyć koszty, można kupić ubezpieczenie mieszkania online. W niektórych firmach ubezpieczeniowych klienci otrzymują zniżkę za zakup online, a także za płatność jednorazową lub wybór polisy na okres dłuższy niż rok. Przed zakupem warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, szczególnie część dotyczącą wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.