Budujący dom często stają przed dylematem, co będzie lepszym wyborem do ocieplenia, wełna czy styropian. Zarówno jeden, jak i drugi materiał, posiada odpowiednie parametry termoizolacyjne, różniące się jednak właściwościami. Zastanawiasz się co wybrać do ocieplenia, wełnę czy styropian? Sprawdź w poniższym artykule!
Spis treści
Jakie są właściwości wełny i styropianu?
Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który pochodzi z naturalnego surowca — skały bazaltowej lub szkła. Dzięki procesom produkcyjnym, tworzywa te zamieniane zostają w maty izolacyjne i płyty. Są one stosowane do wyciszeń oraz ociepleń różnych elementów budynku. Otuliny z wełny natomiast, są bardzo dobrą izolacją termiczną rur. Ponadto, płyty powstałe z wełny wykorzystywane są w izolacjach technicznych oraz przemysłowych.
Styropian natomiast to ekspandowany, spieniony polistyren, który przybiera postać porowatych i białych granulek. Formuje się z niego maty lub też płyty laminowane papą. Dodatkowo może on przyjąć formę granulatu i służyć jako dodatek do tynków i zapraw lub być samodzielną izolacją termiczną.
Co ocieplać wełną, a co styropianem?
Różne elementy budynku potrzebują różnych materiałów. Najpopularniejsze zastosowania wełny to:
- izolacja termiczna wraz z akustyczną sufitów podwieszanych;
- wypełnienie elementów konstrukcji stalowych czy drewnianych;
- wypełnienie wewnętrznej strony ścian szkieletowych.
Styropian natomiast najlepiej nada się do:
- ocieplania ścian fundamentowych;
- ocieplania balkonów, tarasów czy piwnic;
- ocieplania podłóg na gruncie.
Do ocieplania dachów o charakterze płaskim, wentylowanych stropodachów, stropów betonowych czy gęstożebrowych można wybrać wełnę lub styropian wedle uznania.
Wełna czy styropian — co jest lepsze?
Należy pamiętać, że ocieplenie ścian wełną mineralną, która jest cięższa niż styropian, wiąże się z solidniejszym i mocniejszym mocowaniem. Wybierając wełnę, należy używać kołków ze stalowym rdzeniem, a do styropianu wystarczą te plastikowe. Wełna mineralna jest też materiałem elastycznym, natomiast jej sztuczny zamiennik — dosyć sztywnym.
Zaznaczyć należy również, że wełna to materiał niepalny, a styropian jest samogasnący, co oznacza, że dymi się, topi i spala jedynie podczas kontaktu z ogniem. Po ustaniu jego źródła gaśnie samoczynnie. Jest to bardzo ważna cecha w budynkach wielokondygnacyjnych oraz wysokich i bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem.
Nie można również zapominać o cenie. Styropian jest materiałem o wiele tańszym od wełny mineralnej, a do jego wykończenia można wykorzystać tynk akrylowy, który również nie zrujnuje kieszeni. Warto zaznaczyć, że nie można go łączyć z wełną. Z uwagi na te informacje, najczęściej, przez ocieplających swoje domy, wybierany jest właśnie styropian.
Jak widać, oba materiały, czyli wełna i styropian, dobrze sprawdzają się w dociepleniu budynku. Wybierając je, należy dokładnie przeanalizować potrzeby i przemyśleć, na jakich właściwościach nam zależy oraz ile możemy wydać na dany materiał. Na tej podstawie można dokonać wyboru.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/.