Zmiana pościeli wymaga sporo nakładu pracy oraz czasu. Trzeba ściągnąć poszewki z poduszek, kołder oraz zdjąć prześcieradło. Następnie wyprać je, wysuszyć oraz wyprasować i ponownie założyć. Nic dziwnego, że odkładamy te czynności na tak długo, jak się da. Czy słusznie? Dziś dowiesz się, jak często należy wymieniać pościel, by aranżacja małej sypialni była nie tylko estetyczna, ale i bezpieczna dla zdrowia.
Dlaczego prać?
Mogłoby się wydawać, że wchodzimy do łóżka po kąpieli, odświeżeni i czyści, więc skąd biorą się zabrudzenia? Wymieniając starą pościel, pozbywamy się w rzeczywistości całego zestawu bakterii, brudu, alergenów, potu, włosów, sierści zwierząt, jak również resztek martwego naskórka. Jeśli dłużej nie wymieniamy pościeli, tym jej zapach, barwa oraz struktura zaczyna odbiegać od ideału, a sypialnia zaaranżowana w sposób najbardziej wyszukany, traci na wizerunku. Poza tym nagromadzenie się patogenów może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego o wymianie podścieli szczególnie powinni pamiętać alergicy, rodzice małych dzieci, właściciele zwierząt domowych oraz osoby z problemami skórnymi i oddechowymi.
Nieproszeni goście w sypialni
Jeśli nie czujesz się do końca przekonany i uważasz, że częsta zmiana pościeli to po prostu przesada, poznaj swoich niewidzialnych lokatorów. Łóżko, materac i pościel są siedliskami bakterii oraz roztoczy. Roztocza to mikroskopijne stworzenia, żywią się martwym naskórkiem i namnażają się w błyskawicznym tempie. Mogą one powodować podrażnienie skóry, wysypkę, a także katar bądź duszności. Ciepło i wilgoć to ich ulubiony klimat, dlatego w łóżku znaleźć ich możesz każdej nocy nawet setki tysięcy. Jedynym sposobem, by wymeldować ich z Twojej sypialni, jest pranie w wysokiej temperaturze ok. 60°C.
Jaka częstotliwość jest optymalna?
Każdy brud jest potencjalną pożywką dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów szkodliwych dla naszego zdrowia. Specjaliści zalecają, by zmieniać pościel przynajmniej raz na 2 tygodnie. Większość ludzi zwykle wykonuje tę czynność raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Częstotliwość prania uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zabrudzenia tkaniny. Jeśli w ciągu tygodnia pościel nosi widoczne ślady plam, sierści, piasku czy kurzu nie czekaj 14 dni, tylko upierz pościel natychmiast.
Częściej powinno prać się pościel dla niemowląt, ludzi chorych oraz starszych leżących większą część w łóżku. W lecie, podczas upałów, gdy pocimy się znacznie więcej, pościel również wymaga częstszego odświeżania.
Ogólnie można przyjąć, że najbezpieczniej jest pościel zmienić raz na tydzień. To pozwoli zadbać o bezpieczne warunki odpoczynku nocnego, komfort oraz estetykę. Najlepiej kieruj się bieżącą sytuacją niż kalendarzem. Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas układania się do snu, w nocy lub po przebudzeniu, dobrym pomysłem jest jak najszybsze odświeżenie bielizny pościelowej.
Jak prać?
Aby pozbyć się roztoczy i bakterii, najlepiej jest prać pościel w 60°C i nie łączyć jej z ręcznikami, ściereczkami i ubraniami. Pamiętaj o wywinięciu poszewek na lewą stronę. Ochroni to kolor i tkaninę przed zniszczeniem w trakcie wirowania. Należy zadbać, by wszystkie suwaki, guziki lub zatrzaski były pozapinane. Unikaj również przeładowania pralki, gdyż spowoduje to nieestetyczne zagniecenia i zmniejszy efektywność prania. Co gorsze, na materiale mogą pozostać resztki niewypłukanego detergentu, który może podrażnić skórę i wywołać alergię. Najpopularniejsza pościel bawełniana dobrze znosi wyższą temperaturę prania i dlatego jest rekomendowana w obiektach takich jak szpitale, hotele oraz noclegownie.
W Twoim domu bawełna sprawdzi się również znakomicie, a mnogość wzorów i szeroka paleta barw sprawi, że do aranżacji małej sypialni wniesiesz powiew świeżości, oryginalności i zdecydowanego charakteru. Zobacz na stronie AboutDecor, jak odnawiając dekorację pościelową łóżka, możesz zmienić odbiór całego pomieszczenia. Przeglądając klasyczne i nowoczesne projekty, z pewnością zainspirujesz się do stworzenia przytulnej przestrzeni w Twoim indywidualnym stylu.