Welwet, czyli materiał przypominający aksamit lub welur, to tkanina, z której szyje się dzisiaj między innymi tekstylia dekoracyjne. Ciężkie, delikatnie lśniące zasłony czy miękkie i gładkie w dotyku poszewki dekoracyjne – swój wygląd i właściwości zawdzięczają typowej dla welwetu strukturze materiału. Czym odznacza się welwet i czy warto wybrać go do swoich wnętrz?
Spis treści
Jak zbudowany jest welwet?
Tkanina welwet zbudowana jest z dwóch warstw. Warstwa spodnia gwarantuje materiałowi wytrzymałość. Sprawia też, że tekstylia z tej tkaniny nie są transparentne, co ważne w przypadku kryjących zasłon. Z kolei wierzchnia warstwa tkaniny odpowiada za charakterystyczne cechy welwetu, czyli jego miękkość i blask. Welwet jest niezwykle przyjemny w dotyku za sprawą gęstego runa, to jest krótkich niteczek, które na warstwie bazowej materiału tworzą efekt meszku. To właśnie po tych cechach rozpoznaje się i za te cechy docenia się tkaninę welwet.
Czym charakteryzuje się welwet?
Welwet stosowany jest jako materiał obiciowy na fotelach, sofach czy krzesłach tapicerowanych. We wnętrzu gości też jako poszewka na poduszkę, zasłona okienna czy dziecięcy kocyk. Wizualnie, wygląda na tkaninę ciężką, gęstą, elegancką i luksusową. Jego cechą charakterystyczną jest tak zwane cieniowanie, czyli nietypowy efekt zmiany odcienia w zależności od sposobu, w jaki układa się runo pokrywające materiał. Efekt ten sprawia, że welwet wydaje się jeszcze grubszym, gęstszym i bardziej szlachetnym materiałem. Jak zostało wspomniane, cechy te przekładają się też na fakt, że meble czy dodatki z welwetu wyglądają na solidne i ciężkie. To z tego względu welwetowe sofy najczęściej posiadają wysokie nóżki, które nadają optyczną lekkość wyposażeniu wnętrza. Warto zauważyć również, że chociaż welwet z uwagi na swoją miękką okrywę może wyglądać na „wysiedziany”, to efekt ten da się łatwo zniwelować, zwyczajnie wyczesując materiał. Problemem nie są też zabrudzenia, ponieważ istnieją preparaty, które chronią taką tkaninę przed wchłanianiem plam. Dzięki temu nie trzeba obawiać się tapicerek z welwetu nawet w jadalni.
Czy warto wybrać welwet do wnętrza? Gdzie sprawdza się welwet?
Welwetowe tekstylia są już na tyle wyszukane i efektowne, że w większości przypadków nie potrzebują dodatkowych wzorów czy innych ozdobnych akcentów – choć da się kupić także zasłony czy poszewki dekorowane, np. motywem kwiatowym. Najczęściej, tkaniny welwetowe są jednak gładkie, ponieważ subtelny połysk pokrywającego je meszku sprawia, że barwa włókien zyskuje na wyrazistości i prezentuje się niezwykle szykownie. Na największą uwagę zasługują dekoracje z welwetu w szlachetnych kolorach, takich jak granat, ciemna zieleń, złoto czy głęboka czerwień. Jednak zasłony czy poduszki dekoracyjne z tego materiału występują w wielu kolorach do wyboru, dzięki czemu da się dopasować je do każdego wnętrza. Poza tym, welwet dobrze odnajduje się nie tylko w tak szykownych aranżacjach jak wystrój w stylu glamour czy wystrój w stylu nowojorskim. Welwetowe tkaniny dodają elegancji również aranżacjom loftowym, skandynawskim czy klasycznym. Warto wykorzystać ich potencjał, jeśli wnętrzu brakuje charakteru lub przytulności – miękkie tekstylia skutecznie ocieplają aranżacje, choć są przy tym także pełne klasy.
Materiał zewnętrzny.