Marząc o własnym domu, wyobrażamy sobie miejsce, w którym będzie zlokalizowany, jak będzie wyglądał, i jak urządzimy jego wnętrze. Gdy pragnienie to może się już urzeczywistnić, konieczne jest konkretne zaplanowanie nie tylko samej budowy, ale również takich jej aspektów, jak utylizacja powstających odpadów budowlanych.
Spis treści
Co składa się na odpady budowlane?
Nie ma budowy, na której nie powstawałyby śmieci budowlane. Są to m.in. opakowania po materiałach budowlanych, gruz, folie, styropiany, pręty, a także pozostałości po chemikaliach, takich jak farby czy lakiery.
Niestety ich pozbycie się nie jest tak proste. Nie wolno ich wyrzucić do zwykłych kontenerów komunalnych, ani też spalić w piecu. W przypadku odpadów budowlanych duży kłopot mogą stanowić nie tylko ich gabaryty oraz waga, ale przede wszystkim to, jaki mogą mieć wpływ na otaczającą nas przyrodę. Zwłaszcza chemikalia emitują do środowiska naturalnego wiele szkodliwych substancji, zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt.
Aby nie szkodzić środowisku
Każdy, kto uznałby, że spalanie śmieci w domowym piecu to proste i szybkie rozwiązanie, powinien wiedzieć, że w ten sposób ogromnie zatruwa powietrze, którym oddycha również on sam oraz jego najbliżsi. W trakcie spalania do atmosfery emitowane są bowiem substancje silnie zanieczyszczające i rakotwórcze. W dodatku pozbywanie się w ten sposób odpadów budowlanych grozi wysoką karą pieniężną.
Poza tym pozbywanie się w nielegalny sposób odpadów budowlanych to duża strata również ze względu na wiele cennych surowców w nich zawartych, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane dzięki procesowi recyklingu. Dlatego też warto zadbać o to, by śmieci z budowy naszego wymarzonego domu trafiły do profesjonalnej firmy zajmującej się segregacją i ich ponownym wykorzystaniem.
Gdzie wyrzucać odpady budowlane?
Jeśli odpadów po budowie jest niewiele, można je dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów), które znajdują się w prawie każdym mieście. Można je tam zostawić całkowicie bezpłatnie. Jednak w takim miejscu przyjmowane są wyłącznie zmieszane odpady betonowe, gruz z rozbiórek, gruz ceglany oraz odpadowe materiały ceramiczne. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że śmieci trzeba dostarczyć do punktu na własną rękę.
Natomiast jeśli chcemy pozbyć się większej ilości odpadów budowlanych, najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera w specjalnej firmie, która oferuje wywóz odpadów budowlanych. W stolicy Dolnego Śląska zamówienie kontenera na odpady budowlane nie jest żadnym problemem. Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa nie tylko odbiorą od nas kłopotliwe śmieci, ale także zajmą się ich bezpieczną, zgodną z prawem utylizacją.