Instalacja wodna w domu składa się przede wszystkim z sieci plastikowych lub metalowych rur, które połączone są z armaturą. Głównym zadaniem instalacji jest oczywiście dostarczenie wody do poszczególnych pomieszczeń w domu. Bardzo ważne jest to, aby już na etapie budowlanym rozprowadzać rurociągi tak, aby były ukryte pod płytkami. Będą wtedy nie tylko spełniać swoje zadanie, ale będą też praktycznie niewidoczne w nowoczesnym wnętrzu.
W zależności od rodzaju pomieszczenia należy doprowadzić rurociągi do wody ciepłej oraz zimnej. Mimo że montaż takiej instalacji nie jest bardzo skomplikowany, to często zdarza się, że dochodzi do wielu błędów, które sprawiają, że cała instalacja nie działa w sposób poprawny. Należy więc dopilnować, aby już na etapie budowy instalacji wszystko przebiegło dobrze, aby później uniknąć kosztownych oraz kłopotliwych remontów. Zobacz jakie błędy w instalacji wodnej spotyka się najczęściej i jak je wyeliminować.
Spis treści
1. Poprowadzenie instalacji wodnej w sposób, który osłabia konstrukcję nieruchomości
Planujesz budowę większego domu, w którym znajdzie się kilka łazienek i pomieszczeń, w których konieczny jest dopływ wody? Zadbaj o to, aby instalacja nie ingerowała w konstrukcję budynku oraz jej nie osłabiała. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnego projektanta, który weźmie pod uwagę konstrukcję domu i do niej dopasuje rury, które mają być ukryte w ścianach. Rurociągi do instalacji wodnej potrafią mieć duży przekrój. Po pewnym czasie może on stanowić duże obciążenie dla konstrukcji budynku, co jest realnym zagrożeniem.
Aby nie dopuścić do takiej niebezpiecznej sytuacji, instalacja wodna musi zostać wykonana zgodnie z projektem. W takim dokumencie znajdują się wyszczególnione trasy przebiegu rur i ich przekroje. Dobór odpowiednich rur do instalacji wodnej w domu jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie rurociągi decydują o tym, czy woda w nich będzie płynąć pod odpowiednim ciśnieniem. Ergonomiczne działanie instalacji jest bardzo ważne i należy o nie zadbać już na etapie sporządzania projektu.
2. Nieprawidłowy dobór rur do instalacji
Tak jak już wspomnieliśmy, dobór odpowiednich rur do instalacji jest zadaniem projektanta. Niestety czasem zdarza się tak, że osoba, której powierzymy to zadanie, nie wywiąże się dobrze ze swojego obowiązku. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z nieprofesjonalnym projektem, który nie jest dostosowany do naszego domu. Odpowiednie średnice rur, gwarantują dobry strumień wody w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcesz dokonać jakichkolwiek zmian w projekcie instalacji wodnej dla domu, to musisz to zrobić w sposób odpowiedzialny. Średnice wewnętrzne nie powinny być zmienione mimo zmiany wymiarów zewnętrznych.
Bardzo dużym błędem, który na szczęście zdarza się coraz rzadziej, jest połączenie w jednej instalacji przewodów miedzianych i stalowych. Taka sytuacja powoduje elektrokorozję rur ze stali nierdzewnej. Jeśli nie chcesz dopuścić do takiej sytuacji, to koniecznie zleć stworzenie projektu kompetentnej osobie. Podczas tworzenia projektu weźmie ona pod uwagę nawet nieoczywiste z pozoru rzeczy takie jak możliwość odkształcania się niektórych materiałów. Rurociągi do wody ciepłej https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/podwojny/ powinny być możliwe odporne na odkształcanie się. W projekcie powinny być też zawarte informacje dotyczące pracy rur i możliwości ich wymiany. Aby mieć do nich odstęp, zamontuj drzwiczki rewizyjne np. pod wanną lub brodzikiem.