Ze względu na rodzaje baterii umywalkowych łazienkowych oraz ich dodatkowe elementy wybór armatury nie należy do najłatwiejszych. Jednak wystarczy poznać kilka naszych wskazówek, by z łatwością dobrać najlepszą baterię do umywalki we własnej łazience czy toalecie. W jednym wnętrzu sprawdzą się baterie stojące, a w drugim – ścienne. Wielość i różnorodność produktów daje dużą swobodę aranżacji, od minimalistycznych łazienek do tych bogato zdobionych.
Spis treści
Rodzaje baterii umywalkowych – stojące, ścienne i nablatowe
Baterie umywalkowe dzielone są przede wszystkim na dwa rodzaje: baterie ścienne i stojące. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej stosuje się te drugie. Jednak oba typy są montowane równie chętnie. Różnica polega na tym, że baterie łazienkowe ścienne, jak sugeruje nazwa, instalowane są do przewodów w ścianie. Z kolei baterie umywalkowe stojące przytwierdza się do otworu w umywalce. Wówczas może pojawić się konieczność poprowadzenia przyłączy. Instalację baterii powinno się zlecić specjaliście, gdyż zdarza się, iż odpowiednimi narzędziami należy wyciąć otwór. Coraz częściej jednak kupuje się umywalki z fabrycznie wyżłobionym miejscem na baterię, co ułatwia i przyspiesza cały montaż.
Równie popularnym rozwiązaniem z zakresu armatury łazienkowej są baterie umywalkowe nablatowe. Tego typu sprzęt montowany jest zwykle przy umywalkach stawianych na łazienkowych szafkach (nablatowych). To rozwiązanie, które wygląda bardzo estetycznie, ale też daje szerokie możliwości umiejscowienia baterii względem umywalki. Ścienna czy stojąca armatura zwykle montowana jest na wskroś umywalki. Z kolei baterie nablatowe można zainstalować pod różnymi kątami. Ponadto nowoczesne rozwiązania pozwalają na łatwy i szybki montaż w blacie dzięki specjalnej tulei.
Baterie umywalkowe – rodzaj wylewki
Biorąc pod uwagę konstrukcję baterii umywalkowej, ważny jest nie tylko typ podłączenia do przewodów, ale również rodzaj wylewki. Ta może przybierać różne kształty. Należy je dobrać odpowiednio do kształtu i wymiarów umywalki. Trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki – nie może być ona za krótka. W takich sytuacjach podłożenie dłoni pod strumień wody może być problematyczne.
Przy małych umywalkach, stosowanych m.in. w niewielkich toaletach, najlepiej sprawdzą się drobne i wyprofilowane wylewki, np. bateria umywalkowa stojąca ARGO. To klasyczny model z wykończeniem typu chrom. Dodatkowo wyposażony jest w korek do automatycznego zamykania i otwierania odpływu umywalki. Natomiast w większych łazienkach z dużą umywalką o szerokich krawędziach najlepiej postawić na baterie z dłuższą wylewką o ergonomicznym kształcie. W takim wypadku warto również zadbać o to, by armatura miała ruchomą wylewkę, jak np. bateria umywalkowa stojąca z wylewką U DIMA.
Fason tej baterii sprawia, iż wygląda ona bardzo elegancko i nowocześnie. Doskonale sprawdzi się w łazienkach o wysokim standardzie. Można ją dostosować do różnych stylów wnętrz, gdyż dostępna jest w 3 wersjach kolorystycznych: klasycznym chromie, nowoczesnej matowej czerni oraz bieli.
Baterie umywalkowe – uchwyt czy pokrętła?
Baterie łazienkowe na pokrętła są dziś już rzadko spotykanym rozwiązaniem. Zdecydowanie bardziej praktyczne okazują się baterie umywalkowe jednouchwytowe. Niemniej te drugie wciąż są wykorzystywane – szczególnie w oryginalnych i ekstrawaganckich łazienkach. Wówczas cała konstrukcja i design armatury tworzone są w stylu retro. Doskonałym przykładem tego typu rozwiązań jest elegancka bateria umywalkowa stojąca STILO z wykończeniem typu mosiądz antyczny. Równie szykownie prezentuje się bardziej nowoczesna armatura jednouchwytowa z serii ALANIS.
Bateria łazienkowa oszczędzająca wodę
Wybierając baterię umywalkową, można zadbać nie tylko o komfort domowników oraz wygląd swojej łazienki, ale także o środowisko. W ofercie Kuchinox dostępne są modele baterii, które pozwalają oszczędzać wodę. Umożliwia to dodatkowa funkcjonalność, jaką jest aerator neoperl. To element napowietrzający strumień wody i jednocześnie ograniczający jej przepływ. Dzięki temu zużywa się mniej wody, ale to nie wszystko. Strumień uchodzący z wylewki jest miękki i nie rozchlapuje się.
Innym sposobem na zaoszczędzenie wody jest zastosowanie baterii łazienkowej czasowej. Niemniej tego rodzaju armatura umywalkowa zwykle sprawdza się w hotelach czy budynkach użyteczności publicznej, w której toalety i łazienki są często eksploatowane przez odwiedzających. Po naciśnięciu przycisku strumień płynie tylko przez określony czas, gwarantując pełną optymalizację zużycia wody. Tego typu sprzęt dodatkowo jest wyposażony we wspomniany już aerator napowietrzający, co czyni baterię jeszcze bardziej ekonomiczną.