Bez dobrze dobranej baterii kuchennej nie ma funkcjonalnej kuchni. Poręczny kran sprawia, że woda nie rozlewa się na podłogę, jej nalanie do garnka, wykorzystanie do zmywania i płukania naczyń nie sprawia kłopotów. Rozeznanie na rynku oferowanych baterii kuchennych jest niezbędne przy wyborze modelu do własnej kuchni.
Co zrobić, żeby kuchnia była funkcjonalna? Warto zacząć od wyboru baterii kuchennej dopasowanej do naszych potrzeb. Ważne parametry tego urządzenia to nie tylko wygląd, ale też sposób montażu, długość wylewki lub ilość uchwytów. Czasem warto stawiać na baterie kuchenne z termostatem. Co jeszcze należy o nich wiedzieć?
Spis treści
Baterie kuchenne i ich rodzaje
Baterie kuchenne mogą być różnicowane ze względu na różne parametry. Trzeba pamiętać, że moda na niektóre elementy wyposażenia kuchni przemija, w związku z tym popularność poszczególnych typów baterii także się zmienia. Podstawowy podział to:
- baterie stojące – montowane w blacie lub w otworze zlewozmywaka modele, które cieszą się obecnie największą popularnością;
- baterie naścienne – przykręcone do złączy ciepłej i zimnej wody wyprowadzonych ze ściany; coraz mniej popularne ze względu na skomplikowany montaż.
Bardzo często baterie kuchenne dzielone są ze względu na ilość uchwytów. Jednouchwytowe to takie, które pozwalają na regulację natężenia strumienia wody i jej temperatury jednym pryciskiem. W przypadku baterii dwuuchwytowych potrzebujemy do tego dwóch kurków. Jedno czy dwa pokrętła do mieszania wody są lepsze? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb i przyzwyczajeń inwestora.
Czym jeszcze mogą się różnić baterie kuchenne?
Wybierając baterie kuchenne, możemy sięgnąć po modele podokienne, bezdotykowe, filtrujące wodę lub przystosowane do umieszczenia na wyspie kuchennej. Każde z tych specjalistycznych urządzeń wymaga osobnego omówienia. Zawsze bardzo ważnym parametrem pozostaje długość wylewki. Czemu należy na nią szczególnie uważać?
Odpowiednio dobrana długość wylewki jest kluczowa po to, żeby bateria kuchenna była funkcjonalna. Zbyt krótka uniemożliwi wygodne zmywanie naczyń, płukanie lub mycie warzyw i owoców. Także nalanie wody do garnka może stać się niewygodne. Przy zbyt długiej wylewce woda będzie się rozchlapywać na podłogę. Z tego powodu coraz częściej montuje się w kuchniach baterie z wyciąganą lub obrotową wylewką.
Jak działa bateria kuchenna z termostatem?
Baterie kuchenne termostatyczne to urządzenia, które zyskują na popularności ze względu na funkcjonalność, możliwość oszczędzania energii i wody. Za ich działanie odpowiedzialny jest mechanizm, który zapewnia bardzo szybkie doprowadzenie temperatury i ciśnienia wody do oczekiwanej wartości. Dzięki niemu zmiana dokonuje się w ciągu kilku sekund.
Jakie są zalety baterii z termostatem? Dzięki niej zaoszczędzisz nawet 40% wody. Wiele z nich posiada też przycisk ‘’eco’’. Jego wciśnięcie pozwala na szybkie zmniejszenie strumienia wody o 50%. Warto korzystać z tej opcji podczas mycia rąk. Później równie sprawnie można przywrócić normalne ciśnienie w kranie.