Dobrze rozmieszczone oświetlenie pozwała nie tylko wyeksponować poszczególne elementy wystroju wnętrza, ale wspomaga też działanie barw Istotny wpływ na odcień i natężenie kolorystyki pomieszczenia ma barwa emitowanego przez lampy światła. Łatwo zauważyć, że przedmioty obserwowane w świetle dziennym wyglądają inaczej niż w blasku lamp. Dostępne na rynku źródła światła (np. żarówki, halogeny, świetlówki) różnią się odcieniami bieli, w rezultacie mniej lub bardziej wiernie oddają rzeczywistą barwę przedmiotów.
Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu oświetlenia można optycznie zmienić wygląd każdego pomieszczenia. Doświetlenie górnej strefy pokoju powiększy wnętrze, wywołując wrażenie jego podwyższenia, natomiast lampy kierujące światło w dół spowodują, że pokój wyda się ciemniejszy i niższy. Rezygnując z oświetlenia centralnego (na suficie) na rzecz szeregu lamp skupiających światło na ścianach, możemy optycznie poszerzyć pokój.
W pokoju przeznaczonym do wypoczynku i relaksu istotne jest przede wszystkim zapewnienie komfortu psychicznego. Fantazyjna forma lampy sufitowej została powtórzona na ścianie. Z kolei w wydłużonym i ciasnym pomieszczeniu światło padające na jego krótsze ściany złagodzi różnice w proporcjach.