Zastanawiałeś się może kiedyś nad tym z czym tak naprawdę kojarzy Ci się aranżacja wnętrza w stylu ekologicznym? Większość osób od razu wyobraża sobie drewniane meble oraz sprzęty. Jest to oczywiście prawda, gdyż meble z litego drewna są w stanie prezentować się naprawdę świetnie pod względem naturalnym i solidnym, a w połączeniu z drewnianą podłogą robią wręcz piorunujące wrażenie.
Wnętrze w stylu eko – warto?
Wnętrze w stylu ekologicznym to naprawdę świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie lubią dokonywać zakupów, które za jakiś czas stracą ewidentnie na swojej wartości, gdyż będzie trzeba dany sprzęt wymienić. Ekologiczne wnętrza są dla tych, którzy lubują się w robieniu zakupów na długi okres i chcieliby raz zakupione meble być w stanie zostawić swoim dzieciom czy też wnukom. Trzeba jednak zdawać sobie przy tym sprawę, że ekologia jest również kwestią oszczędności w przypadku zastosowania surowca. Dlatego bardzo dużo ekologów stara się propagować stosowanie bambusa, wyplecionej wikliny, rattanu, liści palmowych czy płyt wiórowych. Dzięki temu, że wytwarza się je ze spreparowanych odpadów drzewnych dają one możliwość na ograniczenie eksploatacji lasów.
Zdrowa farba na ścianach
Własne mieszkanie powinno cechować się tym, że po tym jak się do niego wejdzie ma się od razu możliwość odetchnięcia pełną piersią. Jeżeli pomyśleliście o wietrzeniu to nie o to chodzi. Kwestią istotną są tutaj farby. Farby posiadają lotne związki organiczne, które są w stanie w sposób negatywny wpłynąć na układ krwionośny oraz oddechowy u człowieka. Są również niezwykle szkodliwe dla całego środowiska, ponieważ doprowadzają do powstawania zanieczyszczeń w atmosferze. W sklepie można zakupić co najwyżej farbę z maksymalną ilością 30 gram rozpuszczalników na jeden litr w przypadku danego produktu. Podczas aranżowania pokoju dziecięco, bądź też sypialni warto się zastanowić nad zastosowaniem produktów ekologicznym, ponieważ ilość lotnych związków organicznych jest w nich nawet kilkukrotnie mniejsza niżeli norma tego wymaga. W momencie gdy one wysychają do powietrza trafia w głównej mierze sama woda.
Podłogi z drewna
Podłogi drewniane są w stanie nadać mieszkaniu szlachetną, a przy tym naturalną estetykę. Ponadto proces starzenia w ich przypadku przebiega wręcz przepięknie, cechują się tym, iż są niezwykle bezpieczne dla osób cierpiących na alergią, dlatego też nie dziwi fakt, że są one w stanie cieszyć się tak dużą popularnością wśród ludzi. Coraz większe grono osób decyduje się na postawienie na gatunki drewna egzotycznego. Trzeba jednak zwrócić uwagę na tenże fakt, że ze względu na modę, tropikalne lasy na tym tracą, ponieważ zaczynają się bardzo szybko kurczyć. Istnieją jednak odpowiednie metody, które pozwalają na pogodzenie ulubionego stylu aranżacji wnętrz i na chronienie przyrody. Jeżeli masz taką możliwość to postaraj się wybierać zawsze takie wyroby, na których znajdziesz certyfikat FSC, jest to jednoznaczne z tym, że surowiec, który został wykorzystany do wykonania podłogi pochodzi z lasu, który jest zarządzany w zgodzie z zasadami ekologicznymi.
Ciekawą alternatywą dla drzew zaczyna robić się bambus, ponieważ drzewa nie rosną zbyt szybko, zaś bambus z racji tego, iż zaliczany jest do grona traw jest w stanie wydłużyć swoje łodygi o metr w ciągu zaledwie jednego dnia. Po tym jak ulegną one ścięciu wypuszczone zostanę nowe pędy. Jest to niezwykle korzystny surowiec na podłogi. Warto zauważyć, że niesamowicie twardy i trwały jest bambus skręcany, który można uzyskać na wskutek skręcania włókien oraz prasowania ich przy użyciu wysokiego ciśnienia.
Tapety
Tapety papierowe są najstarszym, a jednocześnie najbardziej zdrowym typem tapet. Niezwykłą zaletą jest fakt, iż nie są w stanie przyciągać kurzu, a przy tym nie posiadają alergenów. Problemem może się jednak okazać to, że mają niską odporność na wilgoć, więc naturalną kwestią jest to, że sporym problemem może się okazać utrzymanie w ich przypadku odpowiedniej czystości. O wiele trwalsze mogą okazać się tapety papierowy wytłaczane.
Ekologicznymi tapetami są nazywane te posiadające włókna tekstylne i papierowe, celulozę, mączkę drzewną i pomocnicze substancje. Tapety, które zostały wykonane na bazie produktów naturalnych są w stanie oddychać oraz regulować poziom wilgotności w danym pomieszczeniu, a przy tym nie borykają się problemami wynikającymi z posiadania alergenów. Tapety, które nie posiadają pianki PCW, szkodliwych zmiękczaczy czy włókna szklanego są korzystne dla zdrowia i środowiska. Warto zauważyć, że coraz popularniejsze stają się tapety, które zostały wykonane przy pomocy surowców pochodzących z recyklingu, czyli pulpy, wiórów drzewnych i makulatury. Aby być pewnym, że tapety zostały wyprodukowane w zgodzie z ekologicznymi standardami warto przyjrzeć się temu czy producent przynależy do Stowarzyszenia Zrównoważonego Budownictwa. Warto też nadmienić, że ekologiczne mogą być również fototapety.
Najstarszym rodzajem tapet są tapety papierowe. Można je wytworzyć przy pomocy jednej, dwóch, a nawet trzech warstw papieru. Cechują się nie przyciąganiem kurczu, jednak borykają się z problemem związanym z utrzymaniem ich w odpowiedniej czystości. Z tejże racji, że są to tapety niezwykle nieodporne na wilgoć, nie powinno się w ich przypadku stosować dużej ilości wody, a tym bardziej używać do szorowania szczotki. Aby wyczyścić tapetę papierową najlepiej zastosować szmatkę i przy jej pomocy lekko przetrzeć powierzchnie takiej tapety.