Urządzanie pokoju niemowlaka – dla jednych brzmi abstrakcyjnie, natomiast dla innych to piękne przeżycie, które może być sposobem na utrzymanie estetyki i porządku w domu, zachowaniem pewnego rodzaju autonomii lub zorganizowaniem już na wczesnym etapie rozwoju swojej pociechy jego własnej przestrzeni, która i tak w kolejnych latach będzie niezbędna.
Spis treści
Pokój dla niemowlaka – z łóżeczkiem czy bez?
Zgodnie z wytycznymi zarówno Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego jak i światowych autorytetów w dziedzinie zdrowia najmłodszych, dziecko po urodzeniu powinno spać w tym samym pokoju co jego opiekunowie, co najmniej do 6 miesiąca życia, a najlepiej przez rok. Oznacza to, że początkowo warto urządzić maluszkowi kącik do spania (i przewijania) we własnej sypialni, a dopiero później przenieść dziecko całkowicie do własnego pokoiku. Dobrze o tym pamiętać planując i aranżując te przestrzenie.
Pokój dla niemowlaka – niech rośnie razem z dzieckiem.
Spieszmy się kochać poszczególne fazy rozwoju, tak szybko odchodzą. To parafraza, która ma na celu uświadomienie jak błyskawicznie zmienia się dziecko w trzech pierwszych latach swojego życia. Na początku obserwuje świat leżąc na plecach, następnie pojawia się perspektywa i czynności wykonywane na brzuszku. Nim rodzic zdąży się obejrzeć jego bobas siada, raczkuje, stawia pierwsze kroczki, dyskutuje i zadaje tysiąc pytań na minutę. Taka dynamika rozwoju wpływa bezpośrednio na zmieniające się często potrzeby maluszka. Co za tym idzie, zmieniać będą się także otaczające go przedmioty odpowiadające za bezpieczeństwo, pielęgnację czy zabawę. Aranżując pokój niemowlęcia dobrze jest zastanowić się nad rozwiązaniami, które są bezpieczne i użyteczne zarówno dla pociechy leżącej, siedzącej jak i chodzącej o własnych siłach lub po prostu pamiętanie o tym, że nie wszystko jest potrzebne od razu, a pomieszczenie będzie ewoluowało.
Pokój dla niemowlaka – co powinno się w nim znaleźć?
Pokoik niemowlaka można zasadniczo podzielić na kilka stref:
- miejsce do spania (łóżeczko, kołyska),
- miejsce do karmienia (fotel, stolik),
- miejsce do przewijania (przewijak, półeczka na akcesoria do pielęgnacji),
- miejsce do zabawy (na przykład mata podłogowa),
- miejsce do przechowywania (szafy, komody).
Podstawową zasadą aranżacji takiej przestrzeni jest przemyślenie rozkładu mebelków i stref w taki sposób, by do wszystkiego mieć przede wszystkim bezproblemowy dostęp. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://kobietainspiruje.pl/jak-zaaranzowac-pokoj-niemowlecy/. Warto zadbać również by rozmieszczenie było funkcjonalne: fotel do karmienia oraz przewijak postawić blisko łóżeczka, kołyski czy kosza Mojżesza. W pokoju niemowlęcia dobrze sprawdzi się łagodne oświetlenie oraz jedna (lub kilka) nocna lampka, która swoim światłem nie rozbudzi mamy, taty czy maluszka podczas karmienia lub przewijania w środku nocy ale pozwoli na bezpieczne wykonanie tych czynności. Oprócz funkcjonalności konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Zabezpieczenie szuflad czy dywanu, prawidłowe mocowanie balfachimu albo karuzeli nad łóżeczkiem. Odsunięcie łóżeczka i przewijaka od źródła ciepła i przeciągów.